City of Markham Pan Am Centre - Site License           5/18/2019 - 8:11 PM
       Dr. Ralph Hicken Swim International - 5/16/2019 to 5/19/2019        
 
 Event 110  Boys 11 Year Olds 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Du, Samuel Jinyang     11 MST~              6:05.06    5:52.81    5  
                 37.18      1:24.08 (46.90)
        2:07.32 (43.24)     2:50.94 (43.62)
        3:41.58 (50.64)     4:34.90 (53.32)
        5:14.23 (39.33)     5:52.81 (38.58)
  2 Radic, George          11 BAD               6:03.88    6:03.97    2  
                 38.03      1:22.55 (44.52)
        2:08.45 (45.90)     2:51.86 (43.41)
        3:47.47 (55.61)     4:43.54 (56.07)
        5:24.36 (40.82)     6:03.97 (39.61)
  3 Wang, Matthew          11 MST~              6:10.00    6:09.85    1  
                 39.23      1:23.93 (44.70)
        2:14.85 (50.92)     3:02.27 (47.42)
        3:52.95 (50.68)     4:43.20 (50.25)
        5:28.36 (45.16)     6:09.85 (41.49)
  4 Matteis, Noah          11 CYPS              6:08.73    6:20.56  
                 41.26      1:29.09 (47.83)
        2:16.74 (47.65)     3:02.56 (45.82)
        4:00.28 (57.72)     4:59.16 (58.88)
        5:40.41 (41.25)     6:20.56 (40.15)
  5 Lalonde, Louis         11 MSSAC             6:41.23    6:25.81  
                 44.03      1:35.91 (51.88)
        2:25.26 (49.35)     3:13.29 (48.03)
        4:08.67 (55.38)     5:02.96 (54.29)
        5:45.36 (42.40)     6:25.81 (40.45)
  6 Morrissey, Cameron     11 CLUB WARRIORS     6:24.55    6:29.18  
                 42.88      1:37.26 (54.38)
        2:27.90 (50.64)     3:16.09 (48.19)
        4:08.89 (52.80)     5:04.46 (55.57)
        5:47.28 (42.82)     6:29.18 (41.90)
  7 Prodan, Chris          11 MSSAC             6:36.77    6:37.60  
                 41.70                     
                                3:12.84 ( )
        4:10.55 (57.71)     5:09.26 (58.71)
        5:53.43 (44.17)     6:37.60 (44.17)
  8 Telky, Liam            11 CREST             6:40.41    6:56.09  
                 44.15      1:39.87 (55.72)
        2:31.34 (51.47)     3:20.96 (49.62)
      4:24.82 (1:03.86)   5:28.12 (1:03.30)
        6:11.43 (43.31)     6:56.09 (44.66)
  9 Lian, Austin           11 MST~              7:30.00    6:58.83  
                 45.83      1:39.44 (53.61)
        2:34.33 (54.89)     3:28.34 (54.01)
        4:24.65 (56.31)     5:23.32 (58.67)
        6:12.80 (49.48)     6:58.83 (46.03)
 
 Event 110  Boys 12 Year Olds 400 LC Meter IM
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Alpajaro, Nathaniel    12 FNQ               5:23.65    5:24.91    5  
                 33.08      1:13.65 (40.57)
        1:56.45 (42.80)                    
            3:22.77 ( )     4:07.87 (45.10)
        4:46.73 (38.86)     5:24.91 (38.18)
  2 Cortez, David          12 FNQ               5:23.90    5:31.91    2  
                 35.59      1:18.76 (43.17)
        2:01.53 (42.77)     2:42.06 (40.53)
        3:31.73 (49.67)     4:20.86 (49.13)
        4:56.95 (36.09)     5:31.91 (34.96)
  3 Zhao, Yiming           12 FNQ               5:35.02    5:41.29    1  
                 36.11      1:20.07 (43.96)
        2:04.18 (44.11)     2:47.45 (43.27)
        3:35.80 (48.35)     4:25.30 (49.50)
        5:02.93 (37.63)     5:41.29 (38.36)
  4 Mitchell, James        12 MUSAC             5:58.58    5:46.24  
                 37.41      1:23.09 (45.68)
        2:07.40 (44.31)     2:49.89 (42.49)
        3:39.36 (49.47)     4:28.31 (48.95)
        5:08.68 (40.37)     5:46.24 (37.56)
  5 Schinkelshoek, Camero  12 CYPS              5:55.21    5:48.80  
                 37.81      1:24.53 (46.72)
        2:08.28 (43.75)     2:51.29 (43.01)
        3:42.68 (51.39)     4:33.76 (51.08)
        5:11.88 (38.12)     5:48.80 (36.92)
  6 Ironside, Connor       12 MSSAC             5:46.91    5:53.05  
                 37.30      1:19.78 (42.48)
        2:06.42 (46.64)     2:49.71 (43.29)
        3:42.75 (53.04)     4:34.71 (51.96)
        5:14.46 (39.75)     5:53.05 (38.59)
  7 Wang, Kevin            12 MST~              6:00.00    5:55.86  
                 36.51      1:18.41 (41.90)
        2:04.92 (46.51)     2:50.98 (46.06)
        3:44.62 (53.64)     4:36.66 (52.04)
        5:16.88 (40.22)     5:55.86 (38.98)
  8 Hodson, Evan           12 CLUB WARRIORS     5:51.80    5:59.88  
                 36.38      1:23.44 (47.06)
        2:08.51 (45.07)     2:53.41 (44.90)
        3:49.43 (56.02)     4:46.25 (56.82)
        5:22.95 (36.70)     5:59.88 (36.93)
  9 Yarusevych, Michael    12 CLUB WARRIORS     6:05.56    6:02.25  
                 38.86      1:25.94 (47.08)
        2:14.18 (48.24)     2:58.92 (44.74)
        3:48.83 (49.91)     4:40.10 (51.27)
        5:21.28 (41.18)     6:02.25 (40.97)
 10 Alipio, Christopher    12 FNQ               5:56.36    6:03.24  
                 34.79      1:21.02 (46.23)
        2:09.66 (48.64)     2:55.15 (45.49)
        3:48.10 (52.95)     4:42.57 (54.47)
        5:24.45 (41.88)     6:03.24 (38.79)
 11 Mezei, Greyson         12 BAD               6:13.39    6:11.79  
                 41.21      1:33.63 (52.42)
        2:24.26 (50.63)     3:12.65 (48.39)
        4:02.34 (49.69)     4:52.18 (49.84)
        5:33.36 (41.18)     6:11.79 (38.43)
 12 Luzuriaga, Sebastian   12 MSSAC             6:19.01    6:21.59  
                 42.27      1:28.37 (46.10)
        2:19.72 (51.35)     3:09.32 (49.60)
        4:05.94 (56.62)     5:00.75 (54.81)
        5:43.18 (42.43)     6:21.59 (38.41)
 13 Santamaria, Nigel      12 MSSAC             6:55.00    6:31.26  
                 42.62      1:38.46 (55.84)
        2:27.50 (49.04)     3:15.44 (47.94)
        4:11.29 (55.85)     5:08.50 (57.21)
        5:51.08 (42.58)     6:31.26 (40.18)
 14 Ottodinoto, Alexander  12 BTSC              7:31.51    6:50.46  
                 42.94      1:33.66 (50.72)
        2:27.88 (54.22)     3:21.42 (53.54)
        4:18.70 (57.28)     5:18.56 (59.86)
        6:05.16 (46.60)     6:50.46 (45.30)
 15 Matthews, Benjamin     12 CREST             6:57.10    7:02.50  
                 45.16      1:40.95 (55.79)
        2:34.72 (53.77)     3:26.73 (52.01)
        4:26.57 (59.84)   5:26.63 (1:00.06)
        6:16.69 (50.06)     7:02.50 (45.81)
 16 Grimshaw, Kieran       12 MSSAC             7:40.00    7:19.65  
                 49.54    1:49.92 (1:00.38)
      4:42.91 (2:52.99)         3:46.69 ( )
                                5:42.95 ( )
        6:32.50 (49.55)     7:19.65 (47.15)
 -- Pineiro, Lucas         12 MSSAC                  NT   X6:20.56  
                 43.14      1:34.72 (51.58)
        2:22.21 (47.49)     3:07.89 (45.68)
        4:03.99 (56.10)     4:58.92 (54.93)
        5:40.02 (41.10)     6:20.56 (40.54)
 
                Combined Team Scores - Through Event 110                 
 
  1. Équipe Québec Team                137   2. Barrie Trojan Swim Club            66
  3. Club Warriors                    56.5   4. Mallards Swim Team                 52
  5. Ramac Aquatic Club               48.5   6. Ottawa Swim Club                   43
  7. Burlington Aquatic Devilrays       40   8. PhilSwimLeagueCanada               39
  9. Mississauga Aquatic              38.5  10. Swimming Dragons                 26.5
 11. Torch Swimming                     12  12. Collingwood Clippers Swim Club     11
 13. Crest Swimming                      7  14. Chatham Y Pool Sharks               5
 15. Sudbury Laurentian Swim Club        3  16. Trent Swim Club                     2
 16. Ducks Swimming                      2  18. Muskoka Aquatic Club                1
 18. W. Ross Macdonald Swimming          1