City of Markham Pan Am Centre - Site License           5/18/2019 - 8:11 PM
       Dr. Ralph Hicken Swim International - 5/16/2019 to 5/19/2019        
 
 Event 106  Boys 10 & Under 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 zhu, Xiaoyang          10 RHSD              3:01.46    2:54.65    5  
                 41.91      1:27.71 (45.80)
        2:11.44 (43.73)     2:54.65 (43.21)
  2 Rogovoy, Maxim         10 RAMAC             2:59.27    2:56.33    2  
                 41.85      1:25.74 (43.89)
        2:11.73 (45.99)     2:56.33 (44.60)
  3 Tong, Aidan            10 MST~              3:06.93    3:06.26    1  
                 42.62      1:29.75 (47.13)
        2:18.45 (48.70)     3:06.26 (47.81)
  4 Ovis, Joshua           10 RAMAC             3:13.13    3:07.73  
                 44.33      1:34.08 (49.75)
        2:22.04 (47.96)     3:07.73 (45.69)
  5 Petrascu, Lucas         9 RAMAC             3:05.41    3:08.45  
                                1:33.38 ( )
        2:22.11 (48.73)     3:08.45 (46.34)
  6 Turtsou, Timafei        9 MSSAC             3:09.88    3:10.57  
                 46.24      1:34.30 (48.06)
        2:23.78 (49.48)     3:10.57 (46.79)
  7 Paterson, Liam         10 CCSC              3:08.55    3:11.38  
                 45.95      1:34.94 (48.99)
        2:24.83 (49.89)     3:11.38 (46.55)
  8 Florea, Alexander      10 MSSAC             3:13.30    3:16.58  
                 48.48      1:38.99 (50.51)
        2:29.29 (50.30)     3:16.58 (47.29)
  9 Liu, Bill               8 MST~              3:34.93    3:17.39  
                 49.03      1:38.81 (49.78)
        2:29.10 (50.29)     3:17.39 (48.29)
 10 Mahmud, Yaamin          9 MSSAC             3:21.13    3:19.06  
                 47.98      1:38.95 (50.97)
        2:30.94 (51.99)     3:19.06 (48.12)
 11 liu, Martin            10 RHSD              3:15.45    3:23.23  
                 49.39      1:42.02 (52.63)
        2:34.31 (52.29)     3:23.23 (48.92)
 12 ye, Nathan             10 RHSD              3:31.88    3:27.12  
                 48.06      1:41.19 (53.13)
        2:34.82 (53.63)     3:27.12 (52.30)
 13 Chen, Andrew           10 MST~              3:34.30    3:27.32  
                 49.28      1:43.55 (54.27)
        2:38.23 (54.68)     3:27.32 (49.09)
 14 Mizdrak, Aleksandar    10 MSSAC             3:37.86    3:30.84  
                 50.73      1:45.19 (54.46)
        2:39.57 (54.38)     3:30.84 (51.27)
 15 Chen, Cameron          10 TORCH                  NT    3:31.16  
                 51.38      1:45.90 (54.52)
        2:39.08 (53.18)     3:31.16 (52.08)
 16 Toews, Jonah            9 BAD               3:40.31    3:32.25  
                 48.84      1:47.13 (58.29)
        2:40.62 (53.49)     3:32.25 (51.63)
 17 Hara, Mason             9 MSSAC             3:32.87    3:33.15  
                 50.53      1:46.60 (56.07)
        2:42.12 (55.52)     3:33.15 (51.03)
 18 Ye, Kayin               9 MST~              3:31.73    3:33.96  
                 52.02      1:47.48 (55.46)
      3:33.96 (1:46.48)                    
 19 Boev, Evan             10 MSSAC             3:22.00    3:36.67  
                 50.30      1:45.77 (55.47)
        2:41.21 (55.44)     3:36.67 (55.46)
 20 Schultz, Cooper         8 RAMAC             4:06.54    3:49.33  
                 53.87      1:51.71 (57.84)
      2:52.28 (1:00.57)     3:49.33 (57.05)
 21 Chow, Sedakah           8 TORCH                  NT    3:50.34  
                 55.96      1:55.17 (59.21)
        2:54.74 (59.57)     3:50.34 (55.60)
 22 Abouwafia, Yasseen     10 MSSAC             3:39.54    3:50.66  
                 56.35      1:55.59 (59.24)
        2:54.43 (58.84)     3:50.66 (56.23)
 23 Chen, Bryant           10 MSSAC             3:50.98    3:52.55  
                 53.21    1:53.54 (1:00.33)
      2:54.41 (1:00.87)     3:52.55 (58.14)
 24 Romano, Elliott         9 MSSAC             3:50.00    3:57.08  
 -- Caraballo, Daniel      10 BTSC              4:25.74         NS  
 -- Xu, Haocheng            9 MST~              3:23.10         NS  
 
 Event 106  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Du, Samuel Jinyang     11 MST~              2:38.72    2:38.85    5  
                 35.98      1:16.52 (40.54)
        1:58.92 (42.40)     2:38.85 (39.93)
  2 Matteis, Noah          11 CYPS              2:51.20    2:54.61    2  
                 41.36      1:25.67 (44.31)
        2:11.15 (45.48)     2:54.61 (43.46)
  3 Jayabahu, Dylan        11 CLUB WARRIORS     2:56.53    2:55.38    1  
                 41.77      1:26.76 (44.99)
        2:12.61 (45.85)     2:55.38 (42.77)
  4 Prodan, Chris          11 MSSAC             2:55.69    2:58.29  
                 40.95      1:26.58 (45.63)
        2:12.48 (45.90)     2:58.29 (45.81)
  5 Millar, Ben            11 BTSC              3:00.84    3:01.05  
                 43.60      1:29.38 (45.78)
        2:16.50 (47.12)     3:01.05 (44.55)
  6 Zhao, Jinrui           11 RHSD              3:10.64    3:01.65  
                 43.33      1:29.50 (46.17)
        2:16.83 (47.33)     3:01.65 (44.82)
  7 Toews, Liam            11 BAD               3:03.09    3:04.30  
                 43.49      1:31.26 (47.77)
        2:18.75 (47.49)     3:04.30 (45.55)
  8 Gemmell, Lucas         11 BAD               3:10.27    3:08.13  
                 43.31      1:32.24 (48.93)
        2:20.55 (48.31)     3:08.13 (47.58)
  9 Hingada, Hiro          11 TORCH             3:06.45    3:08.32  
                 45.29      1:34.00 (48.71)
        2:22.38 (48.38)     3:08.32 (45.94)
 10 Marhamat, Ryan         11 RAMAC             3:23.27    3:08.88  
                 45.55      1:34.39 (48.84)
      3:08.88 (1:34.49)                    
 11 Zhuang, Stanly         11 RHSD              3:13.72    3:11.24  
                 44.09      1:33.02 (48.93)
        2:23.78 (50.76)     3:11.24 (47.46)
 12 Telky, Liam            11 CREST             3:07.41    3:12.94  
                 45.24      1:35.42 (50.18)
        2:25.19 (49.77)     3:12.94 (47.75)
 13 Hill, Matthew          11 MSSAC             3:02.79    3:15.02  
                 45.18      1:35.56 (50.38)
        2:25.40 (49.84)     3:15.02 (49.62)
 14 Han, Daniel            11 MSSAC             3:12.33    3:16.88  
                 45.29      1:36.51 (51.22)
        2:27.41 (50.90)     3:16.88 (49.47)
 15 Wong, Ethan Javier     11 MST~              3:19.25    3:18.49  
                 47.53      1:38.61 (51.08)
        2:29.50 (50.89)     3:18.49 (48.99)
 16 Chow, Sequoiah         11 TORCH             3:14.60    3:21.82  
                 47.39      1:38.81 (51.42)
        2:32.46 (53.65)     3:21.82 (49.36)
 17 Clinton, Cameron       11 MSSAC             3:24.13    3:24.58  
                 48.92      1:42.03 (53.11)
        2:34.33 (52.30)     3:24.58 (50.25)
 18 Kelly, Conor           11 BAD               3:18.92    3:25.18  
                 48.92      1:43.68 (54.76)
        2:35.59 (51.91)     3:25.18 (49.59)
 19 Gazala, Alexander      11 MST~              3:48.46    3:27.81  
                 49.19      1:42.00 (52.81)
        2:35.93 (53.93)     3:27.81 (51.88)
 20 Martonyi, Jonathan     11 MSSAC             3:50.00    3:30.79  
                 50.60      1:45.79 (55.19)
        2:40.78 (54.99)     3:30.79 (50.01)
 21 Kuziora, Philip        11 MSSAC             3:26.25    3:31.43  
                 49.02      1:43.40 (54.38)
        2:38.99 (55.59)     3:31.43 (52.44)
 22 McGinnis, Jack         11 MSSAC             3:23.82    3:31.57  
                 50.83      1:43.94 (53.11)
        2:38.63 (54.69)     3:31.57 (52.94)
 23 Dempster, Ben          11 BTSC              3:48.53    3:40.84  
                 50.71      1:47.59 (56.88)
        2:45.08 (57.49)     3:40.84 (55.76)
 24 Mamonkin, Steaven      11 RAMAC             3:38.21    3:41.47  
                 54.76      1:50.54 (55.78)
        2:46.77 (56.23)     3:41.47 (54.70)
 25 Meleka, Marc           11 MSSAC             4:01.76    4:09.82  
               3:09.46          2:03.74 ( )
      4:09.82 (2:06.08)                    
 -- Felipe, Erik           11 BTSC              2:56.47         NS  
 -- Radic, George          11 BAD               2:47.55         NS  
 -- Abdelhamid, Yousef     11 MSSAC             3:40.00         NS  
 
 Event 106  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bérubé, Thomas         12 FNQ               2:27.81    2:28.16    5  
                 34.79      1:11.72 (36.93)
        1:50.26 (38.54)     2:28.16 (37.90)
  2 Alpajaro, Nathaniel    12 FNQ               2:36.90    2:34.77    2  
                 35.91      1:14.81 (38.90)
        1:55.07 (40.26)     2:34.77 (39.70)
  3 Dong, Merlyn           12 CLUB WARRIORS     2:41.86    2:40.74    1  
                 38.44      1:19.53 (41.09)
        2:00.93 (41.40)     2:40.74 (39.81)
  4 Mitchell, James        12 MUSAC             2:45.01    2:41.63  
                 38.17      1:19.36 (41.19)
        2:01.35 (41.99)     2:41.63 (40.28)
  5 Schinkelshoek, Camero  12 CYPS              2:47.74    2:44.11  
                 37.86      1:19.58 (41.72)
        2:02.24 (42.66)     2:44.11 (41.87)
  6 Usher, Gavin           12 BTSC              2:43.81    2:45.97  
                 38.04      1:20.54 (42.50)
        2:03.44 (42.90)     2:45.97 (42.53)
  7 Yarusevych, Michael    12 CLUB WARRIORS     2:50.57    2:48.84  
                 40.68      1:23.46 (42.78)
        2:06.52 (43.06)     2:48.84 (42.32)
  8 Ovis, Gregory          12 RAMAC             2:53.82    2:49.85  
                 41.06      1:24.59 (43.53)
        2:08.09 (43.50)     2:49.85 (41.76)
  9 Hodson, Evan           12 CLUB WARRIORS     2:47.15    2:50.27  
                 40.12      1:23.34 (43.22)
        2:07.56 (44.22)     2:50.27 (42.71)
 10 Chan, Seamus           12 MSSAC             3:00.39    2:51.02  
                 40.43      1:25.15 (44.72)
        2:09.15 (44.00)     2:51.02 (41.87)
 11 Pineiro, Lucas         12 MSSAC             2:58.08    2:54.44  
                 41.41      1:25.86 (44.45)
        2:11.11 (45.25)     2:54.44 (43.33)
 12 Lau, Austin            12 TORCH             2:56.66    2:57.79  
                 42.98      1:28.10 (45.12)
        2:14.56 (46.46)     2:57.79 (43.23)
 13 Petrascu, David        12 RAMAC             2:59.81    2:58.78  
                 41.75      1:28.19 (46.44)
        2:14.84 (46.65)     2:58.78 (43.94)
 14 Santamaria, Nigel      12 MSSAC             3:02.69    2:59.72  
                 42.66      1:28.12 (45.46)
        2:15.47 (47.35)     2:59.72 (44.25)
 15 Schultz, Spencer       12 RAMAC             3:25.01    3:06.11  
                 42.97      1:30.42 (47.45)
        2:19.05 (48.63)     3:06.11 (47.06)
 16 Mackenzie, Dominic     12 OTTSC             3:01.31    3:07.18  
                 44.61      1:32.76 (48.15)
        2:21.57 (48.81)     3:07.18 (45.61)
 17 Sutton, Scotty         12 BTSC              3:15.42    3:09.22  
                 45.28      1:33.60 (48.32)
        2:22.53 (48.93)     3:09.22 (46.69)
 18 Gefter, Daniel         12 RAMAC             3:14.38    3:10.03  
                 44.34      1:32.43 (48.09)
        2:23.06 (50.63)     3:10.03 (46.97)
 19 Matthews, Benjamin     12 CREST             3:26.50    3:14.16  
                 44.80      1:35.47 (50.67)
        2:25.53 (50.06)     3:14.16 (48.63)
 20 Garside, Logan         12 TRENT-ON          3:34.09    3:32.62  
                 49.59      1:44.48 (54.89)
        2:41.68 (57.20)     3:32.62 (50.94)
 -- Tonarini, Alex         12 MST~              3:20.85         DQ  
 -- Osipenkov, Andrey      12 RAMAC                  NT         NS  
 -- Etemadi, Sam           12 MST~              3:18.10         NS  
 -- Shobeir, Cyrus         12 BTSC              3:12.75         NS  
 
                Combined Team Scores - Through Event 106                 
 
  1. Équipe Québec Team                119   2. Barrie Trojan Swim Club            60
  3. Club Warriors                    52.5   4. Ramac Aquatic Club               43.5
  5. Ottawa Swim Club                   43   6. Mallards Swim Team                 38
  7. Mississauga Aquatic              35.5   8. Burlington Aquatic Devilrays       34
  9. PhilSwimLeagueCanada               27  10. Swimming Dragons                 21.5
 11. Collingwood Clippers Swim Club     10  12. Torch Swimming                      7
 12. Crest Swimming                      7  14. Chatham Y Pool Sharks               5
 15. Sudbury Laurentian Swim Club        3  16. Ducks Swimming                      2
 17. Trent Swim Club                     1  17. Muskoka Aquatic Club                1
 17. W. Ross Macdonald Swimming          1