City of Markham Pan Am Centre - Site License           5/18/2019 - 8:11 PM
       Dr. Ralph Hicken Swim International - 5/16/2019 to 5/19/2019        
 
 Event 102  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rogovoy, Maxim         10 RAMAC             2:46.69    2:35.82    5  
                 35.94      1:15.05 (39.11)
        1:56.05 (41.00)     2:35.82 (39.77)
  2 Turtsou, Timafei        9 MSSAC             2:52.04    2:37.27    2  
                 36.51      1:17.37 (40.86)
        1:58.49 (41.12)     2:37.27 (38.78)
  3 zhu, Xiaoyang          10 RHSD              2:54.63    2:43.67    1  
                 37.54      1:19.44 (41.90)
        2:00.70 (41.26)     2:43.67 (42.97)
  4 Rapoport, Eric         10 RAMAC             2:44.80    2:49.07  
                 37.83      1:23.35 (45.52)
        2:07.78 (44.43)     2:49.07 (41.29)
  5 Jian, Alex             10 MST~              2:45.14    2:49.98  
                 38.51      1:23.05 (44.54)
        2:08.44 (45.39)     2:49.98 (41.54)
  6 Crawford, Reid         10 CCSC              2:55.09    2:54.56  
                 37.41                     
            2:08.25 ( )     2:54.56 (46.31)
  7 Paterson, Liam         10 CCSC              3:04.02    2:57.01  
                 39.51      1:24.56 (45.05)
        2:13.63 (49.07)     2:57.01 (43.38)
  8 Ovis, Joshua           10 RAMAC             3:15.23    2:57.60  
                 39.90      1:25.05 (45.15)
        2:12.53 (47.48)     2:57.60 (45.07)
  9 yin, Henry             10 RHSD              3:12.20    3:01.72  
                 42.03      1:32.51 (50.48)
        2:20.62 (48.11)     3:01.72 (41.10)
 10 Liu, Bill               8 MST~              3:13.01    3:02.25  
                 40.96      1:28.38 (47.42)
        2:16.78 (48.40)     3:02.25 (45.47)
 11 Petrascu, Lucas         9 RAMAC             3:06.62    3:02.96  
                 40.65      1:29.78 (49.13)
        2:19.24 (49.46)     3:02.96 (43.72)
 12 Florea, Alexander      10 MSSAC             3:07.75    3:03.56  
                 41.68      1:30.53 (48.85)
        2:20.16 (49.63)     3:03.56 (43.40)
 13 Chen, Cameron          10 TORCH             3:14.50    3:04.15  
                 42.87      1:30.44 (47.57)
        2:18.85 (48.41)     3:04.15 (45.30)
 14 Tran, Landon            9 TORCH                  NT    3:05.98  
                 41.61      1:30.28 (48.67)
        2:21.24 (50.96)     3:05.98 (44.74)
 15 Chen, Andrew           10 MST~              3:11.35    3:06.97  
                 39.16      1:28.12 (48.96)
        2:19.79 (51.67)     3:06.97 (47.18)
 16 Ye, Kayin               9 MST~              3:13.55    3:07.42  
                 44.07      1:32.58 (48.51)
        2:22.76 (50.18)     3:07.42 (44.66)
 17 Mahmud, Yaamin          9 MSSAC             3:16.59    3:07.96  
                 42.20      1:31.21 (49.01)
        2:19.87 (48.66)     3:07.96 (48.09)
 18 Toews, Jonah            9 BAD               3:17.65    3:09.83  
                 39.07      1:28.70 (49.63)
        2:19.64 (50.94)     3:09.83 (50.19)
 19 Nekrasov, Petr         10 RAMAC                  NT    3:11.43  
                 40.65      1:27.94 (47.29)
        2:20.93 (52.99)     3:11.43 (50.50)
 20 Boev, Evan             10 MSSAC             3:15.61    3:12.52  
                 39.59      1:30.08 (50.49)
        2:21.78 (51.70)     3:12.52 (50.74)
 21 Chen, Bryant           10 MSSAC             3:32.87    3:18.00  
                 41.25      1:33.30 (52.05)
        2:27.44 (54.14)     3:18.00 (50.56)
 22 Abouwafia, Yasseen     10 MSSAC             3:17.38    3:18.58  
                 44.34      1:37.29 (52.95)
        2:30.70 (53.41)     3:18.58 (47.88)
 23 Hara, Mason             9 MSSAC             3:15.83    3:19.61  
                 45.56      1:39.61 (54.05)
        2:34.29 (54.68)     3:19.61 (45.32)
 24 Schultz, Cooper         8 RAMAC             3:15.29    3:20.20  
                 44.48      1:36.36 (51.88)
        2:29.96 (53.60)     3:20.20 (50.24)
 25 Ibrahim, Youssef        9 MSSAC             3:41.13    3:24.96  
                 45.53      1:39.06 (53.53)
        2:35.75 (56.69)     3:24.96 (49.21)
 26 Romano, Elliott         9 MSSAC             3:37.70    3:26.52  
                 47.63      1:42.27 (54.64)
        2:35.64 (53.37)     3:26.52 (50.88)
 27 su, Ryan                7 RHSD              4:10.45    3:38.86  
                 48.56      1:47.10 (58.54)
        2:42.46 (55.36)     3:38.86 (56.40)
 28 Sutton, Shane          10 BTSC              3:44.74    3:39.10  
                 46.01      1:42.80 (56.79)
        2:41.50 (58.70)     3:39.10 (57.60)
 29 Patry, Hugo             7 OTTSC             4:09.97    3:50.69  
                 47.21    1:49.01 (1:01.80)
      2:52.69 (1:03.68)     3:50.69 (58.00)
 30 Mackenzie, Hammond      7 OTTSC             3:50.49    3:55.93  
                 51.70    1:54.43 (1:02.73)
      2:57.70 (1:03.27)     3:55.93 (58.23)
 31 Shah, Tej              10 MSSAC             3:51.80    4:00.04  
                 51.23    1:53.87 (1:02.64)
      2:59.70 (1:05.83)   4:00.04 (1:00.34)
 32 Sun, Jeff              10 MSSAC             4:20.20    4:03.24  
                 52.60    1:54.47 (1:01.87)
      3:01.97 (1:07.50)   4:03.24 (1:01.27)
 -- Caraballo, Daniel      10 BTSC              3:24.51         NS  
 -- Xu, Haocheng            9 MST~              3:19.54         NS  
 
 Event 102  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Radic, George          11 BAD               2:23.67    2:26.94    5  
                 33.02      1:10.65 (37.63)
        1:49.18 (38.53)     2:26.94 (37.76)
  2 Rusu, Alexandru        11 CLUB WARRIORS     2:37.18    2:30.18    2  
                 35.14      1:14.38 (39.24)
        1:53.88 (39.50)     2:30.18 (36.30)
  3 Matteis, Noah          11 CYPS              2:34.51    2:30.30    1  
                 35.71      1:14.03 (38.32)
        1:53.57 (39.54)     2:30.30 (36.73)
  4 Du, Samuel Jinyang     11 MST~              2:28.38    2:31.37  
                 33.08      1:11.37 (38.29)
        1:52.18 (40.81)     2:31.37 (39.19)
  5 Prodan, Chris          11 MSSAC             2:45.27    2:41.67  
                 35.88      1:16.11 (40.23)
        1:58.96 (42.85)     2:41.67 (42.71)
  6 Gray, Duncan           11 MUSAC             2:50.48    2:41.87  
                 36.92      1:19.28 (42.36)
        2:01.99 (42.71)     2:41.87 (39.88)
  7 Morrissey, Cameron     11 CLUB WARRIORS     2:43.48    2:42.57  
                 37.01      1:18.92 (41.91)
        1:59.85 (40.93)     2:42.57 (42.72)
  8 Liu, Eric Yee Ming     11 MST~              2:43.72    2:43.83  
                 37.01      1:18.48 (41.47)
        2:02.41 (43.93)     2:43.83 (41.42)
  9 Lalonde, Louis         11 MSSAC             2:46.40    2:44.83  
                 38.56      1:20.98 (42.42)
        2:03.07 (42.09)     2:44.83 (41.76)
 10 Telky, Liam            11 CREST             2:46.69    2:44.93  
                 37.67      1:21.79 (44.12)
        2:05.51 (43.72)     2:44.93 (39.42)
 11 Hill, Matthew          11 MSSAC             2:47.89    2:45.01  
                 36.66      1:19.74 (43.08)
        2:03.13 (43.39)     2:45.01 (41.88)
 12 Hingada, Hiro          11 TORCH             2:47.79    2:45.50  
                 37.88      1:21.27 (43.39)
        2:04.49 (43.22)     2:45.50 (41.01)
 13 Gazala, Alexander      11 MST~              2:56.17    2:48.43  
                 37.85      1:20.67 (42.82)
        2:05.72 (45.05)     2:48.43 (42.71)
 14 Toews, Liam            11 BAD               2:45.64    2:48.91  
                 37.42      1:22.43 (45.01)
        2:06.05 (43.62)     2:48.91 (42.86)
 15 Jayabahu, Dylan        11 CLUB WARRIORS     2:45.47    2:49.13  
                 39.26      1:21.48 (42.22)
        2:06.09 (44.61)     2:49.13 (43.04)
 16 jin, Jiayou            11 RHSD              2:52.73    2:51.44  
                 36.95      1:19.39 (42.44)
        2:04.60 (45.21)     2:51.44 (46.84)
 17 Marhamat, Ryan         11 RAMAC             3:01.66    2:52.26  
                 36.82      1:21.32 (44.50)
      2:52.26 (1:30.94)                    
 18 li, leo                11 RHSD              2:50.44    2:52.72  
                 36.29      1:19.17 (42.88)
        2:05.94 (46.77)     2:52.72 (46.78)
 19 Huang, William         11 OTTSC             2:59.59    2:56.55  
                 39.70      1:25.03 (45.33)
        2:11.26 (46.23)     2:56.55 (45.29)
 20 Clinton, Cameron       11 MSSAC             2:57.86    2:58.42  
                 40.08      1:24.91 (44.83)
        2:12.33 (47.42)     2:58.42 (46.09)
 21 Yang, Tian Yi          11 MST~              3:11.71    2:59.16  
                 40.09      1:25.18 (45.09)
        2:14.77 (49.59)     2:59.16 (44.39)
 22 Chow, Sequoiah         11 TORCH             2:56.72    2:59.50  
                 40.33      1:26.91 (46.58)
        2:15.43 (48.52)     2:59.50 (44.07)
 23 Kuziora, Philip        11 MSSAC             3:04.51    3:00.36  
                 40.15      1:27.49 (47.34)
        2:17.71 (50.22)     3:00.36 (42.65)
 24 Han, Daniel            11 MSSAC             3:02.08    3:00.79  
                 40.06      1:26.77 (46.71)
        2:15.74 (48.97)     3:00.79 (45.05)
 25 Gemmell, Lucas         11 BAD               2:57.08    3:02.03  
                 39.28      1:25.53 (46.25)
        2:14.71 (49.18)     3:02.03 (47.32)
 26 McGinnis, Jack         11 MSSAC             3:05.31    3:03.93  
                 39.82      1:27.99 (48.17)
        2:17.67 (49.68)     3:03.93 (46.26)
 27 Kelly, Conor           11 BAD               3:06.82    3:06.65  
                 41.37      1:29.36 (47.99)
        2:21.00 (51.64)     3:06.65 (45.65)
 28 Martonyi, Jonathan     11 MSSAC             3:14.82    3:07.24  
               2:21.80          1:30.88 ( )
      3:07.24 (1:36.36)                    
 29 Akhmedjanov, Ayaz      11 RAMAC             3:10.59    3:08.27  
                 40.74      1:28.06 (47.32)
      3:08.27 (1:40.21)                    
 30 Mamonkin, Steaven      11 RAMAC             3:11.33    3:08.60  
                 44.60      1:33.57 (48.97)
        2:22.12 (48.55)     3:08.60 (46.48)
 31 ye, Gavin              11 RHSD              3:55.45    3:14.88  
                 41.23      1:32.60 (51.37)
        2:25.59 (52.99)     3:14.88 (49.29)
 32 Dempster, Ben          11 BTSC              3:52.72    3:17.39  
                 43.73      1:36.37 (52.64)
        2:28.87 (52.50)     3:17.39 (48.52)
 33 Meleka, Marc           11 MSSAC             3:29.10    3:18.18  
                 43.00      1:34.92 (51.92)
        2:29.50 (54.58)     3:18.18 (48.68)
 34 Mui, Justin            11 MST~              3:13.18    3:19.98  
                 43.73      1:35.98 (52.25)
        2:30.43 (54.45)     3:19.98 (49.55)
 35 Abdalla, Baker         11 MSSAC             3:27.61    3:23.96  
                 47.03      1:39.00 (51.97)
        2:33.80 (54.80)     3:23.96 (50.16)
 36 Simion, Dan            11 RAMAC             3:47.34    3:42.66  
                 44.86      1:43.10 (58.24)
      3:42.66 (1:59.56)                    
 37 Jimbouev, Michael      11 MST~              4:06.85    3:58.18  
                 51.64    1:56.65 (1:05.01)
      2:59.26 (1:02.61)     3:58.18 (58.92)
 38 Raman, Aditya          11 MSSAC             4:15.22    4:03.99  
                 50.75    1:53.74 (1:02.99)
      4:03.99 (2:10.25)                    
 39 Jimbouev, Andrew       11 MST~              4:16.22    4:05.82  
                 53.09    1:58.16 (1:05.07)
      3:02.98 (1:04.82)   4:05.82 (1:02.84)
 -- Felipe, Erik           11 BTSC              2:40.80         NS  
 -- Abdelhamid, Yousef     11 MSSAC             3:15.00         NS  
 
 Event 102  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bérubé, Thomas         12 FNQ               2:14.38    2:15.41    5  
                 30.94      1:04.93 (33.99)
        1:41.05 (36.12)     2:15.41 (34.36)
  2 Cortez, David          12 FNQ               2:19.82    2:16.42    2  
                 31.72      1:06.78 (35.06)
        1:43.13 (36.35)     2:16.42 (33.29)
  3 Hodson, Evan           12 CLUB WARRIORS     2:21.48    2:17.57    1  
                 31.94      1:07.53 (35.59)
        1:43.21 (35.68)     2:17.57 (34.36)
  4 Miekus, Mark           12 MSSAC             2:24.24    2:19.16  
                 32.10      1:07.55 (35.45)
        1:43.46 (35.91)     2:19.16 (35.70)
  5 Rusu, Eduard-Daniel    12 FNQ               2:21.61    2:20.83  
                 32.38      1:08.65 (36.27)
        1:44.94 (36.29)     2:20.83 (35.89)
  6 Schinkelshoek, Camero  12 CYPS              2:22.53    2:20.88  
                 31.09      1:05.79 (34.70)
        1:43.28 (37.49)     2:20.88 (37.60)
  7 Mitchell, James        12 MUSAC             2:22.67    2:22.40  
                 31.78      1:07.88 (36.10)
        1:45.16 (37.28)     2:22.40 (37.24)
  8 Alipio, Christopher    12 FNQ               2:25.79    2:23.61  
                 30.84      1:06.79 (35.95)
        1:45.81 (39.02)     2:23.61 (37.80)
  9 Zhao, Yiming           12 FNQ               2:20.18    2:24.09  
                 32.54      1:08.96 (36.42)
        1:46.46 (37.50)     2:24.09 (37.63)
 10 Wang, Kevin            12 MST~              2:31.10    2:24.37  
                 33.17      1:09.94 (36.77)
        1:47.87 (37.93)     2:24.37 (36.50)
 11 yin, Louie             12 RHSD              2:26.25    2:26.63  
                 32.84      1:09.50 (36.66)
        1:48.85 (39.35)     2:26.63 (37.78)
 12 Usher, Gavin           12 BTSC              2:28.83    2:27.34  
                 33.15      1:10.23 (37.08)
        1:49.25 (39.02)     2:27.34 (38.09)
 13 Chan, Seamus           12 MSSAC             2:30.63    2:28.54  
                 32.50      1:11.53 (39.03)
        1:51.21 (39.68)     2:28.54 (37.33)
 14 Mezei, Greyson         12 BAD               2:32.79    2:31.15  
                 33.78      1:12.59 (38.81)
        1:52.74 (40.15)     2:31.15 (38.41)
 15 Dong, Merlyn           12 CLUB WARRIORS     2:31.21    2:32.34  
                 33.71      1:13.45 (39.74)
        1:53.04 (39.59)     2:32.34 (39.30)
 16 Pineiro, Lucas         12 MSSAC             2:36.75    2:32.35  
                 34.40      1:13.45 (39.05)
        1:53.25 (39.80)     2:32.35 (39.10)
 17 Filip, Anthony         12 RAMAC             2:34.97    2:33.00  
                 35.43      1:14.72 (39.29)
        1:54.81 (40.09)     2:33.00 (38.19)
 18 Yarusevych, Michael    12 CLUB WARRIORS     2:33.45    2:33.34  
                 34.88      1:14.27 (39.39)
        1:53.93 (39.66)     2:33.34 (39.41)
 19 Luzuriaga, Sebastian   12 MSSAC             2:35.33    2:33.41  
                 35.23      1:14.52 (39.29)
        1:54.55 (40.03)     2:33.41 (38.86)
 20 Santamaria, Nigel      12 MSSAC             2:37.98    2:34.26  
                 34.81      1:13.82 (39.01)
        1:54.22 (40.40)     2:34.26 (40.04)
 21 Ironside, Connor       12 MSSAC             2:33.58    2:34.85  
                 35.68      1:16.51 (40.83)
        1:56.93 (40.42)     2:34.85 (37.92)
 22 Petrascu, David        12 RAMAC             2:52.61    2:36.65  
                 35.69      1:16.06 (40.37)
        1:57.73 (41.67)     2:36.65 (38.92)
 23 Sutton, Scotty         12 BTSC              2:33.82    2:37.02  
                 36.16      1:15.72 (39.56)
        1:56.30 (40.58)     2:37.02 (40.72)
 24 Lau, Austin            12 TORCH             2:49.14    2:41.36  
                 36.24      1:18.43 (42.19)
        2:01.40 (42.97)     2:41.36 (39.96)
 25 Tonarini, Alex         12 MST~              2:48.59    2:42.87  
                 35.72      1:16.79 (41.07)
        2:01.04 (44.25)     2:42.87 (41.83)
 26 Han, David             12 BTSC              2:55.23    2:44.17  
                 36.36      1:18.31 (41.95)
        2:03.19 (44.88)     2:44.17 (40.98)
 27 Jiang, Hanbang         12 RHSD              2:25.45    2:45.89  
                 34.13      1:14.28 (40.15)
        1:59.79 (45.51)     2:45.89 (46.10)
 28 Ottodinoto, Alexander  12 BTSC              3:00.36    2:49.83  
                 39.53      1:25.15 (45.62)
        2:09.97 (44.82)     2:49.83 (39.86)
 29 Matthews, Benjamin     12 CREST             2:52.23    2:54.82  
                 38.36      1:23.36 (45.00)
        2:10.91 (47.55)     2:54.82 (43.91)
 30 Derakhshan, Erik       12 MSSAC             3:13.44    3:02.81  
                 40.90      1:29.51 (48.61)
        2:18.63 (49.12)     3:02.81 (44.18)
 31 Grimshaw, Kieran       12 MSSAC             3:17.05    3:02.93  
                 43.28      1:31.39 (48.11)
        2:20.72 (49.33)     3:02.93 (42.21)
 32 Cecile, Aaren          12 TRENT-ON          3:20.16    3:06.87  
                 43.45      1:31.56 (48.11)
        2:23.36 (51.80)     3:06.87 (43.51)
 33 Garside, Logan         12 TRENT-ON          3:10.04    3:07.61  
                 39.14      1:27.06 (47.92)
        2:18.40 (51.34)     3:07.61 (49.21)
 34 Haddad, Rami           12 MST~              3:46.67    3:31.01  
                 47.12    3:31.01 (2:43.89)
 -- Shobeir, Cyrus         12 BTSC              2:57.97         NS  
 -- George, Evan           12 TORCH                  NT         NS  
 -- Etemadi, Sam           12 MST~              3:01.69         NS  
 
                Combined Team Scores - Through Event 102                 
 
  1. Équipe Québec Team                105   2. Barrie Trojan Swim Club            55
  3. Club Warriors                      44   4. Ottawa Swim Club                   41
  5. Ramac Aquatic Club               34.5   6. Burlington Aquatic Devilrays       26
  7. Mississauga Aquatic              24.5   8. Mallards Swim Team                 23
  9. PhilSwimLeagueCanada               19  10. Swimming Dragons                   14
 11. Crest Swimming                      7  12. Torch Swimming                      6
 13. Collingwood Clippers Swim Club      5  14. Sudbury Laurentian Swim Club        3
 14. Chatham Y Pool Sharks               3  16. Ducks Swimming                      2
 17. W. Ross Macdonald Swimming          1  17. Trent Swim Club                     1
 17. Muskoka Aquatic Club                1