Etobicoke Swim Club 
   2019 Ontario Winter Festival Championships - 16/02/2019 to 17/02/2019   
 
 Event 216  Boys 11 & Under 400 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 OAK  'A'                      4:41.30    4:35.60         18  
     1)                               2) r:0.42                       
     3) r:0.79                        4) r:0.18                       
    r:+0.49  31.92    1:05.78 (1:05.78)
        1:38.47 (32.69)   2:14.53 (1:08.75)
        2:48.65 (34.12)   3:24.77 (1:10.24)
        3:58.12 (33.35)   4:35.60 (1:10.83)
  2 COBRA  'A'                    4:43.99    4:38.58         14  
     1) Mejia Batres, Franco G 11     2) r:0.72 Wang, Jack 10         
     3) r:0.16 Armorer, Damon 11      4) r:0.40 Singh, Jaiveer 11     
    r:+0.84  32.12    1:06.13 (1:06.13)
        1:40.09 (33.96)   2:17.23 (1:11.10)
        2:51.90 (34.67)   3:32.80 (1:15.57)
        4:04.40 (31.60)   4:38.58 (1:05.78)
  3 CW  'A'                       4:49.28    4:39.36         12  
     1) Dong, Merlyn 11               2) r:0.62 Rusu, Alexandru 11    
     3) r:0.31 Jayabahu, Dylan 11     4) r:0.94 Pirvu, Spencer 10     
             31.84    1:06.90 (1:06.90)
        1:39.84 (32.94)   2:16.72 (1:09.82)
        2:51.13 (34.41)   3:28.16 (1:11.44)
        4:01.79 (33.63)   4:39.36 (1:11.20)
  4 NYAC  'A'                     4:45.68    4:41.35         10  
     1) Kim, Eun-Woo 11               2) r:0.55 Lee, Luke 10          
     3) r:0.47 Brock, Bodhi 10        4) r:0.68 Jacobs, Colin 10      
    r:+0.73  32.51    1:08.38 (1:08.38)
        1:41.33 (32.95)   2:17.83 (1:09.45)
        2:51.67 (33.84)   3:29.24 (1:11.41)
        4:03.86 (34.62)   4:41.35 (1:12.11)
  5 LAC  'A'                      4:46.25    4:41.54          8  
     1)                               2) r:0.57                       
     3) r:0.34                        4) r:0.40                       
    r:+0.65  33.47    1:10.57 (1:10.57)
        1:46.53 (35.96)   2:27.02 (1:16.45)
        2:59.35 (32.33)   3:35.40 (1:08.38)
        4:06.36 (30.96)   4:41.54 (1:06.14)
  6 TSC  'A'                      4:46.34    4:46.70          6  
     1) Moots, Jacob A 11             2) r:0.36 Harrison, Jaques 11   
     3) r:0.58 Cescon, Ben 10         4) r:0.14 Moynan, Ethan 11      
    r:+0.70  33.45    1:10.93 (1:10.93)
        1:45.12 (34.19)   2:23.07 (1:12.14)
        2:57.17 (34.10)   3:33.93 (1:10.86)
        4:08.12 (34.19)   4:46.70 (1:12.77)
  7 RHAC  'A'                     4:56.97    4:46.77          4  
     1) Sadoughi, Arshaum 11          2) r:0.19 Vorobiev, Max 11      
     3) r:0.30 Zhang, Tyler 11        4) r:0.43 Chen, Lucas 11        
    r:+0.78  34.70    1:12.21 (1:12.21)
        1:46.84 (34.63)   2:24.38 (1:12.17)
        2:59.48 (35.10)   3:38.63 (1:14.25)
        4:11.84 (33.21)   4:46.77 (1:08.14)
  8 WAC  'A'                      4:52.35    4:48.29          2  
     1) Barta, Aaron 11               2) r:0.17 Cortese, Logan 11     
     3) r:0.32 Vourakes, Colum 11     4) r:0.27 Lei, Leo 10           
    r:+0.60  33.10    1:09.26 (1:09.26)
        1:42.12 (32.86)   2:19.89 (1:10.63)
        2:54.50 (34.61)   3:32.38 (1:12.49)
        4:07.89 (35.51)   4:48.29 (1:15.91)
  9 MSSAC  'A'                    5:15.66    4:48.60        
     1) Pineiro, Lucas C 11           2)                              
     3) r:0.66 Santamaria, Nigel 11   4) r:0.36 Florea, Alexander 9   
    r:+0.49  34.01    1:11.98 (1:11.98)
        1:43.62 (31.64)   2:18.18 (1:06.20)
        2:53.47 (35.29)   3:33.51 (1:15.33)
        4:09.17 (35.66)   4:48.60 (1:15.09)
 10 NKB  'A'                      4:47.50    4:50.41        
     1) Pollard, Lucas 11             2) r:0.14 Fitzgerald, Quinn 10  
     3) r:0.23 Eibner, Nathaniel 11   4) r:0.33 Lee, Yuto 11          
    r:+0.78  34.42    1:12.50 (1:12.50)
        1:48.15 (35.65)   2:27.32 (1:14.82)
        3:01.76 (34.44)   3:42.32 (1:15.00)
        4:14.30 (31.98)   4:50.41 (1:08.09)
 11 MST~  'A'                     4:57.47    4:54.85        
     1) Wang, Kevin 11                2) r:0.70 Wang, Matthew 10      
     3) r:0.34 Wu, Lukan 11           4) r:0.48 Du, Samuel Jinyang 11 
    r:+0.76  34.28    1:11.84 (1:11.84)
        1:48.15 (36.31)   2:29.14 (1:17.30)
        3:06.27 (37.13)   3:45.00 (1:15.86)
        4:18.12 (33.12)   4:54.85 (1:09.85)
 12 BAD  'A'                      5:06.30    4:59.11        
     1) Radic, George 11              2) r:0.30 Toews, Liam 11        
     3) r:0.33 Mansoor, Matthew 10    4) Mansoor, Mark 9              
    r:+0.57  32.08    1:07.22 (1:07.22)
        1:43.55 (36.33)   2:24.06 (1:16.84)
        2:59.96 (35.90)   3:39.89 (1:15.83)
        4:16.94 (37.05)   4:59.11 (1:19.22)
 13 HAC  'A'                      4:58.79    4:59.82        
     1) Tian, Alan 10                 2) r:0.61 Anderson, Will 10     
     3) r:0.53 Urbanovic, Alex 10     4) r:0.47 Mok, Joshua 11        
    r:+0.77  34.57    1:14.60 (1:14.60)
        1:52.60 (38.00)   2:34.98 (1:20.38)
        3:10.80 (35.82)   3:51.21 (1:16.23)
        4:22.98 (31.77)   4:59.82 (1:08.61)
 14 NEW  'A'                      4:49.87    5:01.81        
     1) Amaral, Lucas 11              2) Kuznetsov, Daniil 11         
     3) r:0.46 Barkan, Danny 10       4) r:0.36 Pagiamtzis, Adonis 11 
    r:+0.79  34.15    1:11.97 (1:11.97)
        1:48.20 (36.23)   2:28.53 (1:16.56)
        3:03.18 (34.65)   3:43.64 (1:15.11)
        4:20.53 (36.89)   5:01.81 (1:18.17)
 15 TSC  'B'                      5:02.92    5:01.89        
     1) Redfern, Jake D 11            2) r:0.98 Cumming, Travis 11    
     3) r:-0.78 Mendoza Ochoa,arlo 10 4) r:0.75 Slater, Zev 11        
    r:+0.93  34.91    1:12.94 (1:12.94)
        1:48.16 (35.22)   2:35.10 (1:22.16)
        3:04.67 (29.57)   3:45.09 (1:09.99)
        4:21.56 (36.47)   5:01.89 (1:16.80)
 16 ESWIM  'A'                    5:03.17    5:03.30        
     1)                               2) r:0.53                       
     3) r:0.45                        4) r:0.34                       
    r:+0.54  35.33    1:12.94 (1:12.94)
        1:50.47 (37.53)   2:30.56 (1:17.62)
        3:06.40 (35.84)   3:48.19 (1:17.63)
        4:11.65 (23.46)   5:03.30 (1:15.11)
 17 WAAC  'A'                          NT    5:04.28        
     1) Tolson, Jack 11               2) r:0.30 Campbell, Silas 11    
     3) Poeluev, Simon 11             4) Mann, Zachary 10             
    r:+0.58  35.67    1:15.69 (1:15.69)
        1:49.79 (34.10)   2:28.60 (1:12.91)
        3:04.69 (36.09)   3:44.15 (1:15.55)
        4:22.11 (37.96)   5:04.28 (1:20.13)
 18 OOSC  'A'                     5:10.25    5:04.77        
     1) Blackwell, Matthew 10         2) Shaw, Kellan 11              
     3) Milone, Daniel 11             4) Chiu, Theodore 11            
             34.88    1:13.17 (1:13.17)
        1:47.28 (34.11)   2:24.01 (1:10.84)
        2:59.82 (35.81)                    
            4:19.86 ( )         5:04.77 ( )
 19 CYPS  'A'                     5:11.54    5:07.20        
     1) Schinkelshoek, Cameron 11     2) r:0.17 Schinkelshoek, Gavin 9
     3) r:0.64 Sasseville-PSPIGabe 10 4) r:0.29 Matteis, Noah 11      
    r:+0.71  32.29    1:07.83 (1:07.83)
        1:46.62 (38.79)   2:33.91 (1:26.08)
        3:12.95 (39.04)   3:56.06 (1:22.15)
        4:30.47 (34.41)   5:07.20 (1:11.14)
 20 WEST  'A'                     5:00.05    5:08.07        
     1) Carswell, Riley 11            2) r:0.62 Lackovic, Nikola 9    
     3) r:0.22 Podar, Brian 10        4) r:0.39 Wei, Harry 10         
    r:+0.68  33.99    1:11.19 (1:11.19)
        1:48.92 (37.73)   2:28.98 (1:17.79)
        3:07.19 (38.21)   3:48.86 (1:19.88)
        4:26.81 (37.95)   5:08.07 (1:19.21)
 21 RAMAC  'A'                    5:06.66    5:08.84        
     1) Filip, Anthony 11             2) r:0.58 Rapoport, Eric 10     
     3) Ovis, Gregory 11              4) Rogovoy, Maxim 10            
    r:+0.48  35.37    1:14.08 (1:14.08)
        1:53.77 (39.69)   2:36.59 (1:22.51)
        3:11.45 (34.86)   3:50.08 (1:13.49)
        4:26.39 (36.31)   5:08.84 (1:18.76)
 22 GO  'A'                       5:03.17    5:11.86        
     1) Van Straaten, Euan 11         2) r:0.54 Chaires, Colton 10    
     3) r:0.13 Balaa, Kamal 11        4) r:0.13 Burke, Gavin 10       
    r:+0.52  36.15    1:16.81 (1:16.81)
        1:54.01 (37.20)   2:34.75 (1:17.94)
        3:11.75 (37.00)   3:53.05 (1:18.30)
        4:30.03 (36.98)   5:11.86 (1:18.81)
 23 NEW  'B'                      5:39.05    5:23.34        
     1) Mordukhai, Timofey 10         2) r:0.48 Guo, Jacob 11         
     3) r:0.51 Walker, Raine 11       4) r:0.63 Rusu, Robert 10       
    r:+0.60  40.48    1:25.22 (1:25.22)
        1:59.90 (34.68)   2:41.71 (1:16.49)
        3:15.93 (34.22)   3:55.67 (1:13.96)
        4:34.84 (39.17)   5:23.34 (1:27.67)
 24 TSC  'C'                      5:28.22   x5:27.28        
     1) Zarita, Jibril 10             2) Chen, Gabe S 10              
     3) Cescon, Andrew H 9            4) r:0.28 Dinaj, Tie 10         
    r:+0.53  37.33    1:18.65 (1:18.65)
        1:58.21 (39.56)   2:42.25 (1:23.60)
        3:21.00 (38.75)   4:06.09 (1:23.84)
        4:43.80 (37.71)   5:27.28 (1:21.19)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 216                     
 
  1. Etobicoke Swimming               1043   2. North York Aquatic Club         427.5
  3. Cobra Swim Club                   277   4. Oakville Aquatic Club             263
  5. Toronto Swim Club                 246   6. Mallards Swim Team                168
  7. Markham Aquatic Club              161   8. Burlington Aquatic Devilrays      146
  9. London Aquatic Club             144.5  10. Club Warriors                   143.5
 11. Orcas Swimming of Burlington      130  12. Richmond Hill Aquatic Club        122
 13. Barrie Trojan Swim Club           118  14. Ramac Aquatic Club              105.5
 15. Windsor Aquatic Club             99.5  16. Garden City Aquatic Club           98
 17. Ajax Aquatic Club                  85  18. Granite Gators Swim Team           77
 19. Scarborough Swim Club            72.5  20. Mississauga Aquatic                71
 21. Torch Swimming                     66  22. Golden Horseshoe Aquatic Club      65
 23. Greater Ottawa Kingfish SC         59  24. Windsor Essex Swim Team            54
 25. Brantford Aquatic Club             52  26. Chatham Y Pool Sharks              49
 27. Swimming Dragons                   47  28. Nepean Kanata Barracudas           45
 29. Lakeshore Swim Club              40.5  30. Pickering Swim Club                40
 31. Sudbury Laurentian Swim Club       39  32. J Dolphins Swimming Club           33
 33. Wilmot Aquatic Aces              32.5  34. Guelph Marlin Aq Club              32
 35. Newmarket Stingrays                31  36. Orangeville Otters Swim Club       29
 37. Upper Canada Swim Club             27  38. Kingston Blue Marlins              26
 39. Hamilton Aquatic Club              22  40. Cornwall Sea Lions                 20
 41. Milton Marlin Swim Team            19  42. Ottawa Y Olympians                 16
 43. Uxbridge Swim Club                 14  43. W. Ross Macdonald Swimming         14
 45. Swim Apex Aquatic Club             12  46. Belleville Youth Swim Team         11
 47. Muskoka Aquatic Club               10  47. Collingwood Clippers Swim Club     10
 49. Crest Swimming                      8  49. Petawawa Predators                  8
 51. Oshawa Aquatic Club                 7  51. Roc Swimming                        7
 53. Arnprior Bluefish Swim Club         6  54. Cfb North Bay Thunderbirds          5
 54. Valley East Waves                   5  54. Kapswim                             5
 57. Sault Surge Aquatic Team            4  58. Ernestown Barracuda Swim Club       3
 58. Clarington Swim Club                3  58. Whitby Dolphins Swim Club           3
 61. Cambridge Aquajets                  2  61. Swim Ottawa                         2
 61. Ingersoll Speed Sharks              2  61. The Dorado Stars Swim Club          2
 65. Orillia Channel Cats Swim Club      1  65. Killer Whale Swim Team              1