Etobicoke Swim Club                                   17/02/2019 - 2:35 PM
   2019 Ontario Winter Festival Championships - 16/02/2019 to 17/02/2019   
 
 Event 212  Boys 12-13 400 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 ESWIM  'A'                    3:52.79    3:51.42         18  
     1) Malakhovets, Max 13           2) r:0.48 Zhang, Kevin 13       
     3) r:0.45 Halicki, Eryk 13       4) r:0.20 Harris, Aiden 13      
    r:+0.66  26.80        55.34 (55.34)
        1:17.12 (21.78)     1:52.89 (57.55)
        2:19.99 (27.10)     2:51.45 (58.56)
        3:19.58 (28.13)     3:51.42 (59.97)
  2 COBRA  'A'                    4:02.24    3:57.45         14  
     1) Stojanovic, Jacob 13          2) r:0.39 Selva, Marcus 13      
     3) r:0.74 Spurrell, Cale 12      4) r:0.42 VandeVooren, Jayden 12
    r:+0.77  26.43        55.07 (55.07)
        1:23.59 (28.52)     1:54.84 (59.77)
        2:24.70 (29.86)   2:57.65 (1:02.81)
        3:25.60 (27.95)     3:57.45 (59.80)
  3 SCAR  'A'                     4:05.21    4:03.52         12  
     1) Cisse, Karim M 13             2) r:0.50 Narine Singh, Tkash 13
     3) r:0.46 Bilewicz, Jonathan 13  4) r:0.47 Okugawa, Kosei 13     
    r:+0.66  27.94        58.16 (58.16)
        1:27.35 (29.19)   1:59.13 (1:00.97)
        2:29.00 (29.87)   3:01.98 (1:02.85)
        3:30.62 (28.64)   4:03.52 (1:01.54)
  4 NYAC  'A'                     4:04.58    4:03.69         10  
     1) Brock, Holden 12              2) r:0.33 Yang, Paul 12         
     3) r:0.54 Gort, Jacob 13         4) r:0.24 Lee, Dominic 12       
    r:+0.71  30.02    1:02.72 (1:02.72)
        1:31.59 (28.87)     2:02.51 (59.79)
        2:31.12 (28.61)   3:02.95 (1:00.44)
        3:23.59 (20.64)   4:03.69 (1:00.74)
  5 OAK  'A'                      4:09.78    4:05.18          8  
     1) Mihajlovski, Alexander 13     2) r:0.30 Shang, Henry 12       
     3) r:0.38 Zhou, William Liang 13 4) r:0.48 Van Niekerk, Ruben 13 
    r:+0.65  29.28    1:00.73 (1:00.73)
        1:30.29 (29.56)   2:02.96 (1:02.23)
        2:32.55 (29.59)   3:04.55 (1:01.59)
        3:33.02 (28.47)   4:05.18 (1:00.63)
  6 WEST  'A'                     4:04.32    4:07.61          6  
     1) Lackovic, Alexandar 13        2) r:0.52 Fraser, Jack 13       
     3) r:0.64 Taylor, Michael 13     4) r:0.17 Lazure, Gaspar 13     
    r:+0.61  28.57    1:00.59 (1:00.59)
        1:30.62 (30.03)   2:01.93 (1:01.34)
        2:31.63 (29.70)   3:04.03 (1:02.10)
        3:34.02 (29.99)   4:07.61 (1:03.58)
  7 ESWIM  'B'                    4:02.72    4:07.95          4  
     1) Daley, Elijah 12              2) r:0.12 Hinov, Alexander 13   
     3) r:0.36 Glazer, David 12       4) r:0.48 Hou, Jeffrey 13       
    r:+0.75  29.71    1:01.36 (1:01.36)
        1:29.36 (28.00)   2:01.55 (1:00.19)
        2:31.64 (30.09)   3:05.29 (1:03.74)
        3:35.37 (30.08)   4:07.95 (1:02.66)
  8 RHAC  'A'                     4:26.01    4:09.20          2  
     1) Chen, James 13                2) r:0.16 Soloviev, Victor 12   
     3) r:0.39 Ashouri, Avesta 13     4) r:0.34 Huang, Rick 13        
    r:+0.78  28.64    1:00.82 (1:00.82)
        1:31.62 (30.80)   2:05.68 (1:04.86)
        2:35.14 (29.46)   3:07.79 (1:02.11)
        3:36.48 (28.69)   4:09.20 (1:01.41)
  9 ESWIM  'C'                    4:09.15   x4:09.95        
     1) Duong, Kale 12                2) r:0.59 Labayen, Dalen 13     
     3) r:0.47 Baraniak, Matthew 13   4) r:0.50 Kwinter, Russell 12   
    r:+0.72  29.81    1:02.36 (1:02.36)
        1:32.45 (30.09)   2:05.68 (1:03.32)
        2:35.10 (29.42)   3:07.73 (1:02.05)
        3:37.51 (29.78)   4:09.95 (1:02.22)
 10 NKB  'A'                      4:14.71    4:10.33        
     1) Pilieci, Alex 12              2) r:0.27 Borden, Jace 12       
     3) r:0.49 Cocking, Jack 13       4) r:0.38 Yan, Andrew 13        
    r:+0.70  29.63    1:02.81 (1:02.81)
        1:31.82 (29.01)   2:02.89 (1:00.08)
        2:32.55 (29.66)   3:06.04 (1:03.15)
        3:36.04 (30.00)   4:10.33 (1:04.29)
 11 GHAC  'A'                     4:08.87    4:11.99        
     1) Vooro, Max W 13               2) r:0.69 Wu, Patrick 13        
     3) r:0.94 Wu, Kevin 13           4) r:0.94 Rutherford-Parirson 13
    r:+0.76  30.17    1:03.48 (1:03.48)
        1:32.41 (28.93)   2:05.00 (1:01.52)
        2:36.08 (31.08)   3:10.23 (1:05.23)
        3:39.49 (29.26)   4:11.99 (1:01.76)
 12 KBM  'A'                      4:15.42    4:12.53        
     1) Mordasiewicz, Jericho 13      2) r:0.40 Winterborn, Ben 13    
     3) r:0.34 Keay, Patrick 12       4) r:0.07 Neder Serafini,drei 12
    r:+0.75  29.48    1:00.78 (1:00.78)
        1:30.03 (29.25)   2:02.29 (1:01.51)
        2:34.61 (32.32)   3:11.95 (1:09.66)
        3:40.68 (28.73)   4:12.53 (1:00.58)
 13 BTSC  'A'                     4:11.14    4:16.06        
     1) Trichilo, Keaton J 12         2) r:0.27 Debroux, William 13   
     3) r:0.49 Usher, Gavin 12        4) r:0.42 Vilchez, Jordi 13     
    r:+0.75  29.08    1:00.74 (1:00.74)
        1:31.58 (30.84)   2:05.95 (1:05.21)
        2:37.98 (32.03)   3:13.73 (1:07.78)
        3:43.61 (29.88)   4:16.06 (1:02.33)
 14 OAK  'B'                      4:24.66    4:16.30        
     1) Todorov, Vincent 13           2) r:0.31 Page, Luke 13         
     3) r:0.49 Zhang, Aidan 12        4) r:0.67 Patodia, Aman 13      
    r:+0.73  29.22    1:03.06 (1:03.06)
        1:33.66 (30.60)   2:07.48 (1:04.42)
        2:37.57 (30.09)   3:10.28 (1:02.80)
        3:41.82 (31.54)   4:16.30 (1:06.02)
 15 GMAC  'A'                     4:17.54    4:16.49        
     1) De La Merced, Zachariah 13    2) r:0.29 Weber, Maxwell 13     
     3) r:0.46 Bradwin, Max 13        4) r:0.55 Gilmore, Alessandro 12
    r:+0.75  30.21    1:03.29 (1:03.29)
        1:32.80 (29.51)   2:04.68 (1:01.39)
        2:35.23 (30.55)   3:08.61 (1:03.93)
        3:40.63 (32.02)   4:16.49 (1:07.88)
 16 BAD  'A'                      4:21.20    4:19.55        
     1) Lang, Joshua 13               2) r:0.39 Reyes, Javier 13      
     3) r:0.15 MacNeil, Haidan 13     4) r:0.46 Lyon, Noah 13         
    r:+0.75  30.65    1:03.73 (1:03.73)
        1:33.72 (29.99)   2:06.62 (1:02.89)
        2:37.75 (31.13)   3:12.35 (1:05.73)
        3:44.15 (31.80)   4:19.55 (1:07.20)
 17 DUCKS  'A'                    4:26.65    4:21.25        
     1) Alonso Suters, Alexander H 13 2) r:0.61 Da Ponte, Tyler 13    
     3) r:0.09 LeGallais, Tyler 13    4) r:0.58 Rasmussen, Simon 13   
    r:+0.81  31.05    1:05.36 (1:05.36)
        1:36.63 (31.27)   2:10.38 (1:05.02)
        2:42.23 (31.85)   3:16.19 (1:05.81)
        3:47.40 (31.21)   4:21.25 (1:05.06)
 18 MUSAC  'A'                    4:31.46    4:21.33        
     1) Rix, Samuel 13                2) r:0.68 Mitchell, James 12    
     3) r:0.98 Kuusk, Matthew 13      4) r:0.93 Spiers, Aidan 13      
    r:+0.85  32.48    1:07.06 (1:07.06)
        1:38.74 (31.68)   2:13.78 (1:06.72)
        2:46.03 (32.25)   3:20.44 (1:06.66)
        3:49.22 (28.78)   4:21.33 (1:00.89)
 19 HAC  'A'                      4:19.63    4:22.19        
     1) Blunsdon, Lucas 13            2) r:0.90 Lindfield, Adan 12    
     3) r:0.92 Connolly, Liam 13      4) r:0.93 Garb, Bruno 13        
    r:+0.84  29.64    1:02.90 (1:02.90)
        1:34.92 (32.02)   2:12.35 (1:09.45)
        2:44.43 (32.08)   3:19.79 (1:07.44)
        3:49.19 (29.40)   4:22.19 (1:02.40)
 20 MSSAC  'A'                         NT    4:25.89        
     1) Ironside, Connor 12           2) r:0.38 Ngo, Darin 12         
     3) r:0.29 Powalowski, Mateusz 13 4) r:0.68 Mann, Evan 13         
    r:+0.74  33.99    1:11.16 (1:11.16)
        1:42.36 (31.20)   2:18.47 (1:07.31)
        2:47.76 (29.29)   3:19.95 (1:01.48)
        3:51.68 (31.73)   4:25.89 (1:05.94)
 21 ROCS  'A'                     4:22.66    4:27.28        
     1) Ait Mamar, Ryan 12            2) r:0.33 Laliberte, Tyler 12   
     3) r:0.45 Pawlak, Jacob 12       4) r:0.28 Risk, Olivier 13      
    r:+0.75  32.37    1:07.84 (1:07.84)
        1:41.20 (33.36)   2:16.74 (1:08.90)
        2:48.25 (31.51)   3:23.83 (1:07.09)
        3:54.46 (30.63)   4:27.28 (1:03.45)
 22 NKB  'B'                      4:27.06    4:27.33        
     1) Bevington, Andrew 13          2) r:0.21 Brown, Cole 12        
     3) r:0.20 Lai Meng, Andry 13     4) r:0.39 Vivas-Moncada, lian 13
    r:+0.75  32.00    1:06.31 (1:06.31)
        1:38.47 (32.16)   2:14.23 (1:07.92)
        2:45.66 (31.43)   3:20.38 (1:06.15)
        3:52.12 (31.74)   4:27.33 (1:06.95)
 23 MAC  'A'                      4:45.55    4:28.92        
     1) Ling, Jason 13                2) r:0.55 Chester, Michael 12   
     3) r:0.78 Chui, Adrian 12        4) r:0.82 Li, Michael 10        
    r:+0.66  30.99    1:04.98 (1:04.98)
        1:37.79 (32.81)   2:13.42 (1:08.44)
        2:45.30 (31.88)   3:21.09 (1:07.67)
        3:53.59 (32.50)   4:28.92 (1:07.83)
 24 UCRO  'A'                     4:30.26    4:33.55        
     1) Longtin, Corbin M 11          2) r:0.59 Gallacher, Jonathan 11
     3) r:0.28 Norton, Jack 12        4) r:0.49 Davis, Josh 13        
    r:+0.82  34.35    1:10.69 (1:10.69)
        1:44.55 (33.86)   2:21.03 (1:10.34)
        2:54.74 (33.71)   3:32.95 (1:11.92)
        4:01.73 (28.78)   4:33.55 (1:00.60)
 25 NEW  'A'                      4:34.38    4:36.19        
     1) Hoalga, Anthony 13            2) r:0.53 Case, Caleb 12        
     3) r:0.52 Wilson, Rylan 12       4) r:0.47 Zhang, Dundee 12      
    r:+0.83  29.71    1:01.96 (1:01.96)
        1:34.58 (32.62)   2:11.94 (1:09.98)
        2:46.15 (34.21)   3:25.53 (1:13.59)
        3:59.38 (33.85)   4:36.19 (1:10.66)
 26 OOSC  'A'                     4:39.92    4:37.56        
     1) Pady, Clarke 13               2) r:0.37 Wood, Samuel 13       
     3) r:0.06 Winegar - Tontetian 12 4) r:0.30 Hann, Ryan 12         
    r:+0.66  31.69    1:05.85 (1:05.85)
        1:38.62 (32.77)   2:14.27 (1:08.42)
        2:46.26 (31.99)   3:24.40 (1:10.13)
        3:58.78 (34.38)   4:37.56 (1:13.16)
 27 WAAC  'A'                          NT    4:37.62        
     1) Brennan, Sawyer 12            2) r:0.64 Mann, Brayden 12      
     3) r:0.37 Van De Wynckel,thew 12 4) r:0.48 Martin-Root, Wetley 12
    r:+0.70  34.85    1:14.78 (1:14.78)
        1:44.99 (30.21)   2:18.14 (1:03.36)
        2:50.40 (32.26)   3:28.89 (1:10.75)
        4:01.11 (32.22)   4:37.62 (1:08.73)
 -- PICK  'A'                     4:16.24         DQ        
     1) Sykes, Benji 13               2) r:0.54 Carta, Ean 12         
     3) r:0.34 Hughes, Graydon 13     4) r:-0.04 Harvie, David 13     
    r:+0.72  28.86        59.71 (59.71)
        1:30.29 (30.58)   2:04.67 (1:04.96)
        2:33.68 (29.01)   3:06.49 (1:01.82)
        3:35.08 (28.59)        DQ (1:01.44)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 212                     
 
  1. Etobicoke Swimming                891   2. North York Aquatic Club         270.5
  3. Cobra Swim Club                   213   4. Oakville Aquatic Club             173
  5. Toronto Swim Club                 144   6. Markham Aquatic Club              139
  7. Burlington Aquatic Devilrays      135   8. Orcas Swimming of Burlington      110
  9. London Aquatic Club             104.5  10. Ramac Aquatic Club               98.5
 11. Richmond Hill Aquatic Club         90  12. Club Warriors                    84.5
 13. Mallards Swim Team                 84  14. Ajax Aquatic Club                  77
 15. Barrie Trojan Swim Club            74  16. Granite Gators Swim Team           72
 17. Scarborough Swim Club              66  18. Windsor Aquatic Club               65
 19. Garden City Aquatic Club           59  20. Mississauga Aquatic                58
 21. Torch Swimming                     55  22. Chatham Y Pool Sharks              45
 23. Lakeshore Swim Club              40.5  24. Pickering Swim Club                40
 25. Brantford Aquatic Club             39  25. Sudbury Laurentian Swim Club       39
 27. Swimming Dragons                   38  28. Windsor Essex Swim Team            35
 29. Golden Horseshoe Aquatic Club      32  30. Guelph Marlin Aq Club              31
 31. Nepean Kanata Barracudas           28  32. Upper Canada Swim Club             27
 33. Greater Ottawa Kingfish SC         25  34. Kingston Blue Marlins              24
 35. Wilmot Aquatic Aces              22.5  36. Newmarket Stingrays                20
 36. Cornwall Sea Lions                 20  36. J Dolphins Swimming Club           20
 39. Milton Marlin Swim Team            19  40. Hamilton Aquatic Club              18
 41. Ottawa Y Olympians                 16  42. Orangeville Otters Swim Club       15
 43. Uxbridge Swim Club                 14  44. Swim Apex Aquatic Club             12
 45. Collingwood Clippers Swim Club     10  45. Muskoka Aquatic Club               10
 47. Crest Swimming                      8  48. Roc Swimming                        7
 48. W. Ross Macdonald Swimming          7  50. Arnprior Bluefish Swim Club         6
 51. Valley East Waves                   5  51. Kapswim                             5
 51. Belleville Youth Swim Team          5  54. Petawawa Predators                  4
 54. Sault Surge Aquatic Team            4  56. Ernestown Barracuda Swim Club       3
 56. Clarington Swim Club                3  58. Ingersoll Speed Sharks              2
 58. The Dorado Stars Swim Club          2  60. Killer Whale Swim Team              1
 60. Swim Ottawa                         1