Etobicoke Swim Club                                   17/02/2019 - 2:35 PM
   2019 Ontario Winter Festival Championships - 16/02/2019 to 17/02/2019   
 
 Event 210  Boys 12-13 200 SC Meter Medley Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 ESWIM  'A'                    1:58.17    1:55.95         18  
     1) Harris, Aiden 13              2) r:0.23 Hinov, Alexander 13   
     3) r:0.39 Zhang, Kevin 13        4) r:0.52 Malakhovets, Max 13   
    r:+0.51  30.45      1:02.65 (32.20)
        1:29.51 (26.86)     1:55.95 (26.44)
  2 COBRA  'A'                    2:03.40    1:58.45         14  
     1) VandeVooren, Jayden 12        2) r:0.47 Smith, Lucas 13       
     3) r:0.40 Stojanovic, Jacob 13   4) r:0.37 Selva, Marcus 13      
    r:+0.67  30.25      1:04.55 (34.30)
        1:31.29 (26.74)     1:58.45 (27.16)
  3 SCAR  'A'                     2:02.80    2:02.42         12  
     1) Bilewicz, Jonathan A 13       2) Okugawa, Kosei 13            
     3) Narine Singh, Tulsie Akash 13 4) r:0.27 Cisse, Karim 13       
    r:+0.60  31.95      1:05.18 (33.23)
        1:35.60 (30.42)     2:02.42 (26.82)
  4 ESWIM  'B'                    2:04.37    2:03.05         10  
     1) Duong, Kale 12                2) r:0.38 Halicki, Eryk 13      
     3) r:0.56 Daley, Elijah 12       4) r:0.21 Hou, Jeffrey 13       
    r:+0.61  32.52      1:05.31 (32.79)
        1:35.22 (29.91)     2:03.05 (27.83)
  5 RHAC  'A'                     2:06.08    2:03.17          8  
     1) Soloviev, Victor 12           2) r:0.23 Huang, Rick 13        
     3) r:0.42 Ashouri, Avesta 13     4) r:0.30 Chen, James 13        
    r:+0.60  32.70      1:05.47 (32.77)
        1:36.41 (30.94)     2:03.17 (26.76)
  6 OAK  'A'                      2:06.70    2:03.27          6  
     1) Van Niekerk, Ruben 13         2) r:0.26 Todorov, Vincent 13   
     3) r:0.40 Shang, Henry 12        4) r:0.46 Mihajlovski, Alnder 13
    r:+0.34  30.96      1:04.05 (33.09)
        1:35.25 (31.20)     2:03.27 (28.02)
  7 BAD  'A'                      2:09.37    2:07.38          4  
     1) MacNeil, Haidan 13            2) r:0.47 Lyon, Noah 13         
     3) r:0.32 Lang, Joshua 13        4) r:0.32 Reyes, Javier 13      
    r:+0.71  31.84      1:08.80 (36.96)
        1:38.79 (29.99)     2:07.38 (28.59)
  8 KBM  'A'                      2:09.83    2:07.45          2  
     1) Keay, Patrick 12              2) Neder Serafini, Andrei A 12  
     3) Mordasiewicz, Jericho 13      4) Winterborn, Ben C 13         
    r:+0.66  34.96      1:09.28 (34.32)
        1:39.90 (30.62)     2:07.45 (27.55)
  9 WEST  'A'                     2:11.96    2:07.61        
     1) Lackovic, Alexandar 13        2) r:0.61 Taylor, Michael 13    
     3) r:0.25 Lazure, Gaspar 13      4) r:0.18 Fraser, Jack 13       
    r:+0.58  29.78      1:07.48 (37.70)
        1:39.93 (32.45)     2:07.61 (27.68)
 10 AAC  'A'                           NT    2:08.02        
     1) Gui, Corey 13                 2) r:0.10 Khajuria, Brodie 13   
     3) r:0.33 Gursoy, Daniel 13      4) Xiao, Ryan 12                
    r:+0.65  32.60      1:06.65 (34.05)
        1:44.14 (37.49)     2:08.02 (23.88)
 11 GHAC  'A'                     2:10.73    2:08.64        
     1) Rutherford-Parish, Emerson 13 2) r:0.14 Vooro, Max 13         
     3) r:0.02 Wu, Kevin 13           4) r:0.48 Wu, Patrick 13        
    r:+0.72  33.66      1:10.16 (36.50)
        1:40.77 (30.61)     2:08.64 (27.87)
 12 NKB  'A'                      2:10.97    2:08.70        
     1) Brown, Cole 12                2) r:0.31 Lai Meng, Andry 13    
     3) r:0.26 Borden, Jace 12        4) r:0.31 Yan, Andrew 13        
    r:+0.61  34.67      1:11.08 (36.41)
        1:42.14 (31.06)     2:08.70 (26.56)
 13 ESWIM  'C'                    2:08.86   x2:09.29        
     1) Duong, Kaedin 12              2) Wang, Derek 12               
     3) r:0.45 Glazer, David 12       4) McMayo, Jomo 12              
    r:+0.65  32.72      1:08.37 (35.65)
        1:43.63 (35.26)     2:09.29 (25.66)
 14 NYAC  'A'                     2:12.55    2:09.60        
     1) Gort, Jacob 13                2) r:0.41 Bailey, Damien 12     
     3) r:0.20 Yang, Paul 12          4) r:0.20 Lee, Dominic 12       
    r:+0.65  32.66      1:10.79 (38.13)
        1:42.17 (31.38)     2:09.60 (27.43)
 15 OAK  'B'                      2:17.94    2:10.57        
     1) Page, Luke 13                 2) r:0.42 Patodia, Aman 13      
     3) r:0.43 Zhang, Aidan 12        4) r:0.47 Zhou, William Liang 13
    r:+0.60  33.19      1:09.46 (36.27)
        1:41.64 (32.18)     2:10.57 (28.93)
 16 HAC  'A'                      2:09.77    2:11.58        
     1) Lindfield, Adan 12            2) r:0.36 Connolly, Liam 13     
     3) r:0.57 Garb, Bruno 13         4) r:0.56 Blunsdon, Lucas 13    
    r:+0.82  34.47      1:11.99 (37.52)
        1:43.57 (31.58)     2:11.58 (28.01)
 17 GMAC  'A'                     2:13.60    2:11.94        
     1) De La Merced, Zachariah 13    2) r:0.55 Weber, Maxwell 13     
     3) r:-0.78 Bradwin, Max 13       4) r:0.49 Gilmore, Alessandro 12
    r:+0.65  32.02      1:10.80 (38.78)
        1:41.42 (30.62)     2:11.94 (30.52)
 18 MUSAC  'A'                    2:14.91    2:12.26        
     1) Rix, Samuel 13                2) Kuusk, Matthew 13            
     3) Spiers, Aidan 13              4) Mitchell, James 12           
    r:+0.65  34.84      1:10.78 (35.94)
        1:41.29 (30.51)     2:12.26 (30.97)
 19 BTSC  'A'                     2:13.88    2:12.99        
     1) Usher, Gavin M 12             2) r:0.18 Vilchez, Jordi 13     
     3) r:0.30 Trichilo, Keaton 12    4) r:0.38 Debroux, William 13   
    r:+0.83  36.06      1:11.90 (35.84)
        1:43.98 (32.08)     2:12.99 (29.01)
 20 CW  'A'                       2:20.37    2:13.28        
     1) Hodson, Evan 12               2) r:0.29 Lu, Jack 13           
     3) r:0.52 Landry, Luc 13         4) r:0.38 Ciorogariu, Critian 13
    r:+0.72  36.37      1:12.98 (36.61)
        1:44.43 (31.45)     2:13.28 (28.85)
 21 MSSAC  'A'                    2:17.28    2:13.60        
     1) Powalowski, Mateusz 13        2) r:0.24 Ngo, Darin 12         
     3) r:0.18 Ironside, Connor 12    4) r:0.63 Mann, Evan 13         
    r:+0.75  33.64      1:10.25 (36.61)
        1:44.40 (34.15)     2:13.60 (29.20)
 22 NKB  'B'                      2:29.17    2:14.55        
     1) Vivas-Moncada, Julian 13      2) r:0.33 Bevington, Andrew 13  
     3) r:0.22 Pilieci, Alex 12       4) r:0.15 Cocking, Jack 13      
    r:+0.58  35.09      1:14.47 (39.38)
        1:46.57 (32.10)     2:14.55 (27.98)
 23 WAAC  'A'                          NT    2:16.05        
     1) Brennan, Sawyer 12            2) r:0.24 Martin-Root, Wetley 12
     3) r:0.00 Van De Wynckel,thew 12 4) r:0.53 Mann, Brayden 12      
    r:+0.77  37.10      1:13.48 (36.38)
        1:47.67 (34.19)     2:16.05 (28.38)
 24 DUCKS  'A'                         NT    2:17.73        
     1) Alonso Suters, Alexander H 13 2) r:0.92 Rasmussen, Simon 13   
     3) r:0.51 LeGallais, Tyler 13    4) r:0.48 Da Ponte, Tyler 13    
    r:+0.82  34.33      1:14.82 (40.49)
        1:48.83 (34.01)     2:17.73 (28.90)
 25 ROCS  'A'                     2:15.73    2:18.04        
     1) Ait Mamar, Ryan 12            2) r:0.49 Milne, Logan 12       
     3) r:0.07 Laliberte, Tyler 12    4) r:0.27 Pawlak, Jacob 12      
    r:+0.73  35.16      1:14.27 (39.11)
        1:48.60 (34.33)     2:18.04 (29.44)
 26 UCRO  'A'                     2:18.66    2:19.44        
     1) Gallacher, Jonathan R 11      2) r:0.30 Norton, Jack 12       
     3) r:0.53 Davis, Josh 13         4) r:0.48 Longtin, Corbin 11    
    r:+0.70  37.09      1:18.91 (41.82)
        1:48.64 (29.73)     2:19.44 (30.80)
 27 NEW  'A'                      2:19.51    2:21.16        
     1) Hoalga, Anthony 13            2) r:0.36 Wilson, Rylan 12      
     3) Case, Caleb 12                4) Zhang, Dundee 12             
    r:+0.67  33.99      1:13.17 (39.18)
        1:54.53 (41.36)     2:21.16 (26.63)
 28 OOSC  'A'                     2:24.72    2:22.33        
     1) Winegar - Tontegode, Sebastia 2) r:0.22 Pady, Clarke 13       
     3) r:0.46 Hann, Ryan 12          4) r:0.53 Wood, Samuel 13       
    r:+0.67  35.00      1:15.69 (40.69)
        1:50.31 (34.62)     2:22.33 (32.02)
 -- PICK  'A'                     2:13.52         DQ        
     1) Sykes, Benji 13               2) r:0.22 Reid, Dante 12        
     3) r:0.33 Hughes, Graydon 13     4) r:-0.05 Harvie, David 13     
    r:+0.58  32.33      1:09.26 (36.93)
        1:40.31 (31.05)          DQ (27.50)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 210                     
 
  1. Etobicoke Swimming                841   2. North York Aquatic Club         260.5
  3. Cobra Swim Club                   199   4. Oakville Aquatic Club             165
  5. Toronto Swim Club                 144   6. Markham Aquatic Club              125
  7. Burlington Aquatic Devilrays      123   8. Orcas Swimming of Burlington      110
  9. London Aquatic Club             104.5  10. Ramac Aquatic Club               98.5
 11. Richmond Hill Aquatic Club         88  12. Club Warriors                    84.5
 13. Mallards Swim Team                 84  14. Ajax Aquatic Club                  77
 15. Barrie Trojan Swim Club            74  16. Windsor Aquatic Club               65
 17. Granite Gators Swim Team           64  18. Garden City Aquatic Club           59
 19. Mississauga Aquatic                56  20. Torch Swimming                     55
 21. Scarborough Swim Club              54  22. Chatham Y Pool Sharks              45
 23. Lakeshore Swim Club              40.5  24. Pickering Swim Club                40
 25. Brantford Aquatic Club             39  25. Sudbury Laurentian Swim Club       39
 27. Swimming Dragons                   38  28. Golden Horseshoe Aquatic Club      32
 29. Windsor Essex Swim Team            29  30. Upper Canada Swim Club             27
 30. Guelph Marlin Aq Club              27  32. Greater Ottawa Kingfish SC         25
 33. Kingston Blue Marlins              24  34. Wilmot Aquatic Aces              22.5
 35. Nepean Kanata Barracudas           22  36. Newmarket Stingrays                20
 36. Cornwall Sea Lions                 20  36. J Dolphins Swimming Club           20
 39. Milton Marlin Swim Team            19  40. Hamilton Aquatic Club              18
 41. Ottawa Y Olympians                 16  42. Orangeville Otters Swim Club       15
 43. Uxbridge Swim Club                 14  44. Swim Apex Aquatic Club             12
 45. Collingwood Clippers Swim Club     10  45. Muskoka Aquatic Club               10
 47. Crest Swimming                      8  48. Roc Swimming                        7
 48. W. Ross Macdonald Swimming          7  50. Arnprior Bluefish Swim Club         6
 51. Valley East Waves                   5  51. Kapswim                             5
 51. Belleville Youth Swim Team          5  54. Petawawa Predators                  4
 54. Sault Surge Aquatic Team            4  56. Ernestown Barracuda Swim Club       3
 56. Clarington Swim Club                3  58. Ingersoll Speed Sharks              2
 58. The Dorado Stars Swim Club          2  60. Killer Whale Swim Team              1
 60. Swim Ottawa                         1