Etobicoke Swim Club                                   17/02/2019 - 2:35 PM
   2019 Ontario Winter Festival Championships - 16/02/2019 to 17/02/2019   
 
 Event 203  Girls 12-13 200 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 ESWIM  'A'                    1:50.23    1:50.82         18  
     1) Daley, Elan 13                2) r:0.55 Tomic, Nika 13        
     3) r:0.16 Raymond, Victoria 13   4) r:0.35 Sammut, Abigail 13    
    r:+0.72  26.25        54.08 (27.83)
        1:22.26 (28.18)     1:50.82 (28.56)
  2 MAC  'A'                      1:51.77    1:51.33         14  
     1) Sheng, Jessica Z 12           2) r:0.36 Mendiola, Chloe 13    
     3) r:0.21 Chen, Amber 13         4) r:0.19 Wang, Lisa 13         
    r:+0.71  28.01        55.73 (27.72)
        1:23.79 (28.06)     1:51.33 (27.54)
  3 BAD  'A'                      1:53.96    1:53.95         12  
     1) Jansen, Ella 13               2) r:0.36 Morgan, Hannah 13     
     3) r:0.40 Rosenblood, Daisy 13   4) r:0.22 Marshall, Isabel 12   
    r:+0.79  27.55        56.15 (28.60)
        1:25.62 (29.47)     1:53.95 (28.33)
  4 ESWIM  'B'                    1:56.28    1:55.96         10  
     1) Yalikun, Nafeisha 13          2) r:0.25 O'Regan, Bailey 13    
     3) r:0.39 Grant-Baird, Sydni 13  4) r:0.47 Lloyd, Delia 12       
    r:+0.70  28.70        57.50 (28.80)
        1:26.74 (29.24)     1:55.96 (29.22)
  5 MSSAC  'A'                    1:59.05    1:56.09          8  
     1) Nicols, Jasmine 12            2) r:0.21 Zander, Olivia 12     
     3) r:0.44 Burczyk, Emilia 13     4) r:0.50 McCollum SiegfrElla 13
    r:+0.98  28.52        58.34 (29.82)
        1:26.99 (28.65)     1:56.09 (29.10)
  6 AAC  'A'                      1:56.39    1:56.17          6  
     1) Milson, Sierra 12             2) r:0.14 Currie, Hadley 12     
     3) r:0.89 Gamelo, Abbygainine 13 4) r:0.90 Merrell, Natalie 12   
    r:+0.97  29.53      1:00.76 (31.23)
        1:28.79 (28.03)     1:56.17 (27.38)
  7 GGST  'A'                     1:56.56    1:56.31          4  
     1) Manning, Brooke 13            2) r:0.26 Ryan, Kate 13         
     3) r:0.44 Bleakney, Lila 13      4) r:0.36 Smuk, Rianna 13       
    r:+0.72  28.87        57.97 (29.10)
        1:27.34 (29.37)     1:56.31 (28.97)
  8 GO  'A'                       1:55.34    1:56.47          2  
     1) Howe, Olivia G 13             2) r:0.37 Weiss-Reid, Bearice 13
     3) r:0.29 Yuan, Emily 13         4) Cyr, Emma 13                 
    r:+0.66  28.91        57.64 (28.73)
        1:34.32 (36.68)     1:56.47 (22.15)
  9 SWOTT  'A'                    1:56.97    1:56.76        
     1) Chiumera, Alivia 13           2) r:0.43 DeLima-Baril, Amari 13
     3) r:0.94 Moss, Danielle 13      4) r:0.17 de Vlieger, Alice 12  
    r:+0.76  28.90        58.00 (29.10)
        1:27.06 (29.06)     1:56.76 (29.70)
 10 TSC  'A'                      1:56.08    1:57.13        
     1) Stein-Blumberg, Mia R 12      2) r:0.26 Farnood, Eila 13      
     3) r:0.54 Partridge, Sadie 12    4) r:0.27 Sheridan, Lily 13     
    r:+0.77  29.12        58.55 (29.43)
        1:28.62 (30.07)     1:57.13 (28.51)
 11 WAC  'A'                      1:59.95    1:57.64        
     1) Rawlins, Natasha 12           2) r:0.34 Tatic, Charla 12      
     3) r:0.33 Mavromoustakou,lina 12 4) r:0.27 Rice, Ari 13          
    r:+0.80  30.06        58.82 (28.76)
        1:27.41 (28.59)     1:57.64 (30.23)
 12 ESWIM  'C'                    1:57.50   x1:57.72        
     1) Georgieva, Rada 13            2) r:0.28 Scott, Keira 12       
     3) r:0.05 Roszak, Sabrina 13     4) r:0.25 Masic, Ema 13         
    r:+0.76  30.03        59.62 (29.59)
        1:28.60 (28.98)     1:57.72 (29.12)
 13 GMAC  'A'                     1:59.01    1:57.76        
     1) Pierce, Lily 12               2) r:0.39 Luberti, Fiona 13     
     3) r:0.42 Gerrard, Emily 13      4) r:0.45 Walters, Jenna 12     
    r:+0.70  29.47      1:00.00 (30.53)
        1:29.43 (29.43)     1:57.76 (28.33)
 14 OAK  'A'                      2:00.43    1:58.15        
     1) Tran, Bao Ngoc Sophia 13      2) r:0.56 Schwindt, Jessica 13  
     3) r:0.42 French, Hermione 13    4) r:0.67 Kruk, Mia 13          
    r:+0.67  28.62        58.89 (30.27)
        1:28.81 (29.92)     1:58.15 (29.34)
 14 MMST  'A'                     1:59.07    1:58.15        
     1) Houlder, Kayla A 13           2) r:0.32 Anthony, Lauren 13    
     3) r:0.28 Dias, Chloe 13         4) r:0.46 Smith, Rachel 12      
    r:+0.73  30.54      1:00.81 (30.27)
        1:30.21 (29.40)     1:58.15 (27.94)
 16 NKB  'A'                      1:57.15    1:58.34        
     1) Normand, Brianna 13           2) r:0.23 Carney, Paxton 12     
     3) r:0.14 Moustgaard, Ella 13    4) r:0.25 Ho, Antonia 13        
    r:+0.78  29.39      1:00.22 (30.83)
        1:29.73 (29.51)     1:58.34 (28.61)
 17 SCAR  'A'                     2:04.18    1:59.57        
     1) Borges, Alyse 13              2) r:0.19 Blake, Mikaela 13     
     3) r:0.99 Biblow, Claire 13      4) r:0.99 Jeffries, Sarah 13    
             29.31        57.63 (28.32)
        1:28.99 (31.36)     1:59.57 (30.58)
 18 LAC  'A'                      1:57.59    1:59.76        
     1) Sang, Siporah 13              2) r:0.74 Beckett, Alex 12      
     3) r:0.58 O'Leary, Niamh 12      4) r:0.63 Campbell, Lauren 13   
    r:+0.80  30.06      1:00.13 (30.07)
        1:30.41 (30.28)     1:59.76 (29.35)
 19 RHAC  'A'                     1:58.53    1:59.79        
     1) Petrisor, Nicole 13           2) r:0.48 Hau, Megan 12         
     3) r:0.32 Yang, Jenna 13         4) r:0.38 Hu, Yueyi 12          
    r:+0.78  29.58      1:01.25 (31.67)
        1:31.51 (30.26)     1:59.79 (28.28)
 20 COBRA  'A'                    2:01.85    1:59.80        
     1) Grewal, Simrit 12             2) r:0.27 Moulton, Caelia 13    
     3) r:0.64 Jameer, Vanessa 13     4) r:0.44 Clarke, Abbey 12      
    r:+0.68  28.87        59.01 (30.14)
        1:30.13 (31.12)     1:59.80 (29.67)
 21 NYAC  'A'                     2:00.01    2:00.17        
     1) Afshar, Mona 13               2) r:0.23 Gyarmati, Sofia 13    
     3) r:0.34 Lipton, Carly 13       4) r:0.42 van Bruggen, Tess 13  
    r:+0.74  30.24      1:00.10 (29.86)
        1:30.55 (30.45)     2:00.17 (29.62)
 22 LSC  'A'                      2:00.13    2:00.37        
     1) Clarke, Emma 13               2) r:0.47 Frederiksen, Mia 12   
     3) r:0.56 Elinesky, Isabella 13  4) r:0.04 Wilson, Victoria 11   
    r:+0.77  28.73        58.56 (29.83)
        1:29.65 (31.09)     2:00.37 (30.72)
 23 BAD  'B'                      1:59.75    2:00.40        
     1) Violin, Gabriella 13          2) r:0.61 Ojala, Kaari 13       
     3) r:0.63 Anderson, Grace 12     4) r:0.39 Cosgriffe, Katie 13   
    r:+0.68  29.15        59.89 (30.74)
        1:30.07 (30.18)     2:00.40 (30.33)
 24 GO  'B'                       2:02.08    2:00.57        
     1) Galbraith, Hayley 12          2) r:0.44 Xu, Ella 12           
     3) r:0.40 Peshev, Iva 13         4) r:0.40 MacLeod, Grace 12     
    r:+0.69  29.58        59.76 (30.18)
        1:30.52 (30.76)     2:00.57 (30.05)
 25 OSHAC  'A'                    2:03.73    2:00.72        
     1) Richardson, Ella 13           2) r:0.09 Proulx, Alexanne 13   
     3) r:0.19 Kolesnik, Hannah 13    4) r:0.55 Romao Vandepol,Mika 13
    r:+0.75  29.41      1:01.11 (31.70)
        1:31.57 (30.46)     2:00.72 (29.15)
 26 BTSC  'A'                     1:59.95    2:00.90        
     1) Fenton, Taryn 13              2) r:0.49 Barbour, Taylor 13    
     3) r:0.35 Jacques, Emma-Lee 12   4) r:-0.02 Murphy, Morgan 13    
    r:+0.62  30.11      1:00.77 (30.66)
        1:32.03 (31.26)     2:00.90 (28.87)
 27 TSC  'B'                      2:04.06    2:02.00        
     1) Limniatis, Teresa 12          2) r:0.39 Lising, Maya 12       
     3) r:0.35 McKinstry, Katie 12    4) r:0.64 Francis, Olivia 13    
    r:+0.77  30.58      1:01.72 (31.14)
        1:33.01 (31.29)     2:02.00 (28.99)
 28 TORCH  'A'                    2:05.08    2:02.08        
     1) Zhu, Rosabel 12               2) r:0.66 Haghverdian, Nairi 13 
     3) r:0.54 Zigomanis, Demi 12     4) r:0.88 Cos, Isabelle 12      
    r:+0.70  30.01      1:00.25 (30.24)
        1:31.39 (31.14)     2:02.08 (30.69)
 29 NKB  'B'                      2:04.63    2:02.97        
     1) Zhuang, Angela 12             2) r:0.22 Moffitt, Emma 12      
     3) r:0.38 Wang, Carol 12         4) r:-0.36 Viel, Julia 13       
    r:+0.73  30.70      1:00.88 (30.18)
        1:33.31 (32.43)     2:02.97 (29.66)
 30 OOSC  'A'                     2:03.17    2:03.00        
     1) Bowen, Clare 12               2) r:0.57 Agar, Madeline 13     
     3) r:0.34 Szuch, Cecilia 13      4) r:0.67 Fudge, Rylee 12       
    r:+0.66  30.40      1:00.61 (30.21)
        1:31.45 (30.84)     2:03.00 (31.55)
 31 GMAC  'B'                     2:06.53    2:03.07        
     1) Jankovics, Tia 12             2) r:0.21 Luberti, Andrea 11    
     3) r:0.48 MacNeil, Ella 13       4) r:0.51 Maknoni, Selinah 13   
    r:+0.71  30.95      1:01.01 (30.06)
        1:33.03 (32.02)     2:03.07 (30.04)
 32 MST~  'A'                     2:00.52    2:04.73        
     1) Feng, Eileen 13               2) r:0.63 Chen, Sophia 13       
     3) r:0.97 Han, Joyce 13          4) r:0.96 Cui, Larissa 13       
    r:+0.99  31.56      1:00.21 (28.65)
        1:30.52 (30.31)     2:04.73 (34.21)
 33 SWOTT  'B'                    2:08.64    2:05.67        
     1) Whittaker, Anna 12            2) r:0.33 Hargadon, Gwyneth 13  
     3) r:0.66 Bolt, Clare 13         4) r:0.07 Beauchesne, Sophie 13 
    r:+0.76  31.59      1:02.85 (31.26)
        1:34.62 (31.77)     2:05.67 (31.05)
 34 DUCKS  'A'                    2:09.52    2:08.19        
     1) Kennedy-Munsterman, Matraca 1 2) r:0.23 Lam, Angelina 12      
     3) r:0.46 Sprogis, Ava 13        4) r:0.65 Zizakovic, Aleksa 12  
    r:+0.68  30.93      1:03.39 (32.46)
        1:35.02 (31.63)     2:08.19 (33.17)
 35 UCRO  'A'                     2:05.78    2:09.90        
     1) Gill, Daya K 12               2) Tian, Rebecca 12             
     3) r:0.56 Gordon, Kate 12        4) r:0.83 Longtin, Aurora 12    
    r:+0.77  32.58      1:06.38 (33.80)
        1:39.53 (33.15)     2:09.90 (30.37)
 -- CW  'A'                       2:01.94         DQ        
     1) Wong, Tara 13                 2) r:0.46 Chan, Ariel 13        
     3) r:0.44 Marton, Kaitlin 12     4) r:-0.14 Hothaza, Diana 12    
    r:+0.66  28.11        58.57 (30.46)
        1:30.31 (31.74)          DQ (30.61)
 
                     Combined Team Scores - Through Event 203                     
 
  1. Etobicoke Swimming                735   2. North York Aquatic Club         204.5
  3. Cobra Swim Club                   139   4. Oakville Aquatic Club             133
  5. Toronto Swim Club                 118   6. Markham Aquatic Club              111
  7. Orcas Swimming of Burlington      110   8. Burlington Aquatic Devilrays      109
  9. Ramac Aquatic Club               98.5  10. London Aquatic Club              78.5
 11. Mallards Swim Team                 76  12. Ajax Aquatic Club                  67
 13. Richmond Hill Aquatic Club         64  14. Garden City Aquatic Club           59
 15. Barrie Trojan Swim Club            56  16. Torch Swimming                     55
 17. Club Warriors                    54.5  18. Mississauga Aquatic                52
 18. Granite Gators Swim Team           52  20. Chatham Y Pool Sharks              45
 21. Lakeshore Swim Club              40.5  22. Brantford Aquatic Club             39
 22. Sudbury Laurentian Swim Club       39  24. Swimming Dragons                   38
 25. Pickering Swim Club                34  26. Windsor Aquatic Club               33
 27. Scarborough Swim Club              32  27. Golden Horseshoe Aquatic Club      32
 29. Windsor Essex Swim Team            29  30. Guelph Marlin Aq Club              27
 30. Upper Canada Swim Club             27  32. Wilmot Aquatic Aces              22.5
 33. Kingston Blue Marlins              22  33. Nepean Kanata Barracudas           22
 35. Cornwall Sea Lions                 20  35. J Dolphins Swimming Club           20
 37. Milton Marlin Swim Team            19  38. Hamilton Aquatic Club              18
 39. Ottawa Y Olympians                 16  40. Orangeville Otters Swim Club       15
 40. Greater Ottawa Kingfish SC         15  42. Newmarket Stingrays                14
 42. Uxbridge Swim Club                 14  44. Swim Apex Aquatic Club             12
 45. Collingwood Clippers Swim Club     10  45. Muskoka Aquatic Club               10
 47. Crest Swimming                      8  48. W. Ross Macdonald Swimming          7
 48. Roc Swimming                        7  50. Arnprior Bluefish Swim Club         6
 51. Belleville Youth Swim Team          5  51. Kapswim                             5
 51. Valley East Waves                   5  54. Petawawa Predators                  4
 54. Sault Surge Aquatic Team            4  56. Ernestown Barracuda Swim Club       3
 56. Clarington Swim Club                3  58. Ingersoll Speed Sharks              2
 58. The Dorado Stars Swim Club          2  60. Killer Whale Swim Team              1
 60. Swim Ottawa                         1