Etobicoke Swim Club                                   17/02/2019 - 2:35 PM
   2019 Ontario Winter Festival Championships - 16/02/2019 to 17/02/2019   
 
 Event 56  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter Butterfly
=========================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Malakhovets, Ma  13 ESWIM             2:11.46    2:09.32          9  
    r:+0.67  30.23      1:02.85 (32.62)
        1:35.99 (33.14)     2:09.32 (33.33)
  2 Zhang, Kevin     13 ESWIM             2:14.12    2:10.04          7  
    r:+0.65  29.53      1:02.19 (32.66)
        1:35.90 (33.71)     2:10.04 (34.14)
  3 Harris, Aiden    13 ESWIM             2:28.12    2:24.39          6  
    r:+0.73  30.71      1:06.66 (35.95)
        1:44.80 (38.14)     2:24.39 (39.59)
  4 Opara, Amadi A   13 TORCH             2:30.89    2:27.94          5  
    r:+0.74  33.46      1:12.50 (39.04)
        1:50.30 (37.80)     2:27.94 (37.64)
  5 Spiers, Aidan    13 MUSAC             2:29.47    2:30.36          4  
    r:+0.68  31.90      1:09.76 (37.86)
        1:49.79 (40.03)     2:30.36 (40.57)
  6 Scheffel, Carte  13 BRANT             2:29.77    2:30.62          3  
    r:+0.75  34.55      1:13.03 (38.48)
        1:51.54 (38.51)     2:30.62 (39.08)
  7 Vilchez, Jordi   13 BTSC              2:40.53    2:32.33          2  
    r:+0.74  33.37      1:13.09 (39.72)
        1:53.30 (40.21)     2:32.33 (39.03)
  8 Baraniak, Matth  13 ESWIM             2:38.95    2:32.48          1  
    r:+0.77  33.85      1:12.67 (38.82)
        1:51.88 (39.21)     2:32.48 (40.60)
  9 McGroarty, Decl  13 SCAR              2:38.65    2:33.77        
    r:+0.74  33.29      1:12.13 (38.84)
        1:53.28 (41.15)     2:33.77 (40.49)
 10 Lee, Eugene      13 TORCH             2:46.20    2:34.84        
    r:+0.79  34.40      1:12.66 (38.26)
        1:53.61 (40.95)     2:34.84 (41.23)
 11 Maher, Kevin     13 ESWIM             2:30.97    2:34.89        
    r:+0.76  33.74      1:13.67 (39.93)
        1:54.70 (41.03)     2:34.89 (40.19)
 12 Hutton, Cam W    13 SSAT              2:37.39    2:34.96        
    r:+0.77  33.21      1:12.62 (39.41)
        1:53.95 (41.33)     2:34.96 (41.01)
 13 Wu, Kevin Y      13 GHAC              2:37.38    2:35.26        
    r:+0.76  32.52      1:11.33 (38.81)
        1:53.83 (42.50)     2:35.26 (41.43)
 14 Sandri, Miguel   13 WD                2:43.47    2:37.62        
    r:+0.72  34.01      1:12.75 (38.74)
        1:54.23 (41.48)     2:37.62 (43.39)
 15 Hughes, Graydon  13 PICK              2:40.55    2:37.84        
    r:+0.71  34.06      1:15.15 (41.09)
        1:55.99 (40.84)     2:37.84 (41.85)
 16 Garb, Bruno      13 HAC               2:38.97    2:38.13        
    r:+0.86  33.00      1:12.59 (39.59)
        1:54.37 (41.78)     2:38.13 (43.76)
 17 Landry, Luc      13 CW                2:44.20    2:38.16        
    r:+0.76  34.54      1:14.74 (40.20)
        1:57.03 (42.29)     2:38.16 (41.13)
 18 Zhou, William L  13 OAK               2:41.42    2:38.46        
    r:+0.67  35.10      1:16.26 (41.16)
        1:58.23 (41.97)     2:38.46 (40.23)
 19 Davis, Josh W    13 UCRO              2:23.69    2:38.81        
    r:+0.68  32.43      1:13.24 (40.81)
        1:56.69 (43.45)     2:38.81 (42.12)
 20 Lazure, Gaspar   13 WEST              2:35.40    2:38.89        
    r:+0.66  34.37      1:13.84 (39.47)
        1:55.27 (41.43)     2:38.89 (43.62)
 21 Pittman, Nolan   13 WD                2:45.39    2:41.17        
    r:+0.76  34.78      1:15.81 (41.03)
        1:58.98 (43.17)     2:41.17 (42.19)
 22 Bevington, Andr  13 NKB               2:39.00    2:42.88        
    r:+0.63  34.55      1:15.38 (40.83)
        1:59.49 (44.11)     2:42.88 (43.39)
 23 Vivas-Moncada,   13 NKB               2:43.45    2:44.00        
    r:+0.63  35.35      1:16.18 (40.83)
        1:59.75 (43.57)     2:44.00 (44.25)
 24 Yan, Andrew      13 NKB               2:41.18    2:46.01        
    r:+0.79  36.18      1:17.74 (41.56)
        2:02.08 (44.34)     2:46.01 (43.93)
 25 LeGallais, Tyle  13 DUCKS             2:45.25    2:46.53        
    r:+0.67  36.37      1:19.10 (42.73)
        2:02.03 (42.93)     2:46.53 (44.50)
 -- Bradwin, Max     13 GMAC              2:45.96   x2:48.44        
    r:+0.78  36.70      1:18.54 (41.84)
        2:03.28 (44.74)     2:48.44 (45.16)
 -- Ciorogariu, And  13 CW                2:47.11   x2:49.08        
    r:+0.76  36.45      1:19.85 (43.40)
        2:05.53 (45.68)     2:49.08 (43.55)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 56                 
 
  1. Etobicoke Swimming                458   2. North York Aquatic Club         152.5
  3. Oakville Aquatic Club             106   4. Toronto Swim Club                  88
  5. Cobra Swim Club                    87   6. Orcas Swimming of Burlington       79
  7. Mallards Swim Team                 68   8. Ramac Aquatic Club               64.5
  9. Burlington Aquatic Devilrays       61  10. Garden City Aquatic Club           58
 11. Club Warriors                    54.5  12. London Aquatic Club                52
 12. Markham Aquatic Club               52  14. Torch Swimming                     48
 15. Richmond Hill Aquatic Club         46  16. Barrie Trojan Swim Club            42
 17. Ajax Aquatic Club                  41  18. Chatham Y Pool Sharks              39
 19. Brantford Aquatic Club             33  20. Mississauga Aquatic                32
 20. Golden Horseshoe Aquatic Club      32  22. Lakeshore Swim Club              31.5
 23. Granite Gators Swim Team           31  24. Swimming Dragons                   22
 24. Windsor Aquatic Club               22  26. Upper Canada Swim Club             21
 27. J Dolphins Swimming Club           19  28. Wilmot Aquatic Aces                18
 28. Windsor Essex Swim Team            18  30. Orangeville Otters Swim Club       15
 30. Nepean Kanata Barracudas           15  30. Sudbury Laurentian Swim Club       15
 30. Kingston Blue Marlins              15  30. Guelph Marlin Aq Club              15
 35. Newmarket Stingrays                14  35. Pickering Swim Club                14
 35. Hamilton Aquatic Club              14  38. Greater Ottawa Kingfish SC         13
 38. Scarborough Swim Club              13  40. Swim Apex Aquatic Club             12
 40. Cornwall Sea Lions                 12  42. Muskoka Aquatic Club                9
 42. Milton Marlin Swim Team             9  44. Uxbridge Swim Club                  8
 44. Collingwood Clippers Swim Club      8  46. Roc Swimming                        7
 46. W. Ross Macdonald Swimming          7  46. Ottawa Y Olympians                  7
 49. Crest Swimming                      6  49. Arnprior Bluefish Swim Club         6
 51. Belleville Youth Swim Team          5  52. Sault Surge Aquatic Team            4
 52. Kapswim                             4  52. Petawawa Predators                  4
 55. Clarington Swim Club                3  56. The Dorado Stars Swim Club          2
 56. Ingersoll Speed Sharks              2  58. Swim Ottawa                         1
 58. Valley East Waves                   1  58. Killer Whale Swim Team              1
 58. Ernestown Barracuda Swim Club       1