Etobicoke Swim Club                                   17/02/2019 - 2:34 PM
   2019 Ontario Winter Festival Championships - 16/02/2019 to 17/02/2019   
 
 Event 36  Boys 10 & Under 100 SC Meter Backstroke
=========================================================================
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Li, Michael J    10 MAC               1:21.44    1:14.25          9  
    r:+0.71  36.35      1:14.25 (37.90)
  2 Wang, Jack       10 COBRA             1:18.92    1:18.35          7  
             37.93      1:18.35 (40.42)
  3 Lee, Aidan R      9 BORC              1:22.89    1:19.28          6  
    r:+0.59  39.08      1:19.28 (40.20)
  4 Chaires, Colton  10 GO                1:20.75    1:20.53          5  
    r:+0.74  39.08      1:20.53 (41.45)
  5 Tian, Alan       10 HAC               1:23.87    1:20.84          4  
    r:+0.69  39.14      1:20.84 (41.70)
  6 Ng, Jalen        10 APEX              1:24.79    1:21.49          3  
    r:+0.67  39.80      1:21.49 (41.69)
  7 Lee, Luke        10 NYAC              1:23.47    1:21.53          2  
    r:+0.61  39.75      1:21.53 (41.78)
  8 Skavinski, Nich  10 ESWIM             1:26.32    1:21.62          1  
    r:+0.77  40.52      1:21.62 (41.10)
  9 Jian, Alex       10 MST~              1:26.96    1:22.52        
         r:+0.60                       
 10 Tian, Jeff       10 NYAC              1:25.45    1:22.78        
         r:+0.63                       
 11 Gomez, Leonardo  10 RHAC              1:27.52    1:23.48        
    r:+0.65  41.38      1:23.48 (42.10)
 12 zhu, Xiaoyang    10 RHSD              1:27.91    1:23.88        
    r:+0.62  39.82      1:23.88 (44.06)
 13 Baas, Owen       10 CT33              1:24.17    1:24.13        
    r:+0.60  40.54      1:24.13 (43.59)
 14 Liang, Anson     10 RHAC              1:28.83    1:24.74        
    r:+0.62  41.77      1:24.74 (42.97)
 15 Barkan, Danny    10 NEW               1:27.65    1:25.17        
    r:+0.62  42.11      1:25.17 (43.06)
 16 Longwell, Luke   10 RHAC              1:30.09    1:25.24        
    r:+0.66  41.32      1:25.24 (43.92)
 17 Mansoor, Matthe  10 BAD               1:24.91    1:25.30        
    r:+0.70  41.69      1:25.30 (43.61)
 18 Tong, Aidan      10 MST~              1:26.37    1:25.85        
    r:+0.77  40.61      1:25.85 (45.24)
 19 Yao, Felix       10 ESWIM             1:26.99    1:26.55        
    r:+0.70  41.25      1:26.55 (45.30)
 20 Wheatley, Couls  10 ROCS              1:26.75    1:27.10        
    r:+0.75  42.64      1:27.10 (44.46)
 21 You, Gavin       10 OAK               1:23.43    1:27.27        
    r:+0.69  40.92      1:27.27 (46.35)
 22 Petrascu, Lucas   9 RAMAC             1:28.15    1:28.11        
         r:+0.56                       
 23 Lackovic, Nikol   9 WEST              1:28.61    1:28.43        
    r:+0.80  43.71      1:28.43 (44.72)
 -- Paterson, Liam    9 CCSC              1:31.12   x1:28.85        
             43.54      1:28.85 (45.31)
 -- Mordukhai, Timo  10 NEW               1:30.12   x1:29.24        
    r:+0.64  43.75      1:29.24 (45.49)
 -- Ovis, Joshua      9 RAMAC             1:35.91   x1:29.47        
    r:+0.69  42.54      1:29.47 (46.93)
 -- Gana, Omar       10 GO                1:28.85   x1:29.49        
             43.86      1:29.49 (45.63)
 -- Maar, David      10 LAC               1:27.82   x1:29.71        
    r:+0.77  44.55      1:29.71 (45.16)
 -- Zarita, Jibril   10 TSC               1:32.45   x1:30.13        
    r:+0.72  43.44      1:30.13 (46.69)
 -- Chen, Gabe S     10 TSC               1:30.59   x1:30.16        
    r:+0.72  43.99      1:30.16 (46.17)
 -- Malcolm, Evan    10 GGST              1:27.31   x1:30.50        
    r:+0.78  43.99      1:30.50 (46.51)
 -- Burke, Gavin     10 GO                1:28.50   x1:30.73        
             44.28      1:30.73 (46.45)
 -- Mann, Zachary    10 WAAC              1:30.18   x1:30.91        
    r:+0.99  44.55      1:30.91 (46.36)
 -- Zhang, David Xi  10 MST~              1:31.37   x1:31.25        
         r:+0.62                       
 -- Shortis, Paul    10 WSSC              1:33.17   x1:31.72        
    r:+0.71  45.60      1:31.72 (46.12)
 -- Chow, Sequoiah   10 TORCH             1:33.90   x1:31.99        
    r:+0.56  44.91      1:31.99 (47.08)
 -- Mark, Jacob      10 GMAC              1:31.27   x1:32.57        
    r:+0.78  44.42      1:32.57 (48.15)
 -- Xue, Ryan        10 ESWIM             1:30.97   x1:32.70        
    r:+0.68  44.17      1:32.70 (48.53)
 -- Florea, Alexand   9 MSSAC             1:34.63   x1:32.79        
         r:+0.68                       
 -- Urbanovic, Alex  10 HAC               1:28.52   x1:34.28        
    r:+0.52  45.16      1:34.28 (49.12)
 -- Fright, Cullen   10 WD                1:26.19   x1:34.95        
    r:+0.56  47.24      1:34.95 (47.71)
 -- Sasseville-PSPI  10 CYPS/A,12,+       1:35.41   x1:35.04        
    r:+0.69  46.06      1:35.04 (48.98)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 36                 
 
  1. Etobicoke Swimming                329   2. Cobra Swim Club                    73
  3. Orcas Swimming of Burlington       67   4. North York Aquatic Club          66.5
  5. Oakville Aquatic Club              66   6. Burlington Aquatic Devilrays       50
  7. Markham Aquatic Club               48   8. Ramac Aquatic Club               44.5
  9. Ajax Aquatic Club                  41  10. Toronto Swim Club                  39
 11. Garden City Aquatic Club           38  12. London Aquatic Club                36
 13. Club Warriors                    33.5  14. Lakeshore Swim Club              27.5
 15. Richmond Hill Aquatic Club         27  15. Torch Swimming                     27
 17. Mallards Swim Team                 24  18. Chatham Y Pool Sharks              23
 19. Swimming Dragons                   22  20. Mississauga Aquatic                20
 20. Barrie Trojan Swim Club            20  22. Granite Gators Swim Team           17
 23. Windsor Aquatic Club               15  23. Sudbury Laurentian Swim Club       15
 25. Hamilton Aquatic Club              14  25. Pickering Swim Club                14
 27. Upper Canada Swim Club             13  27. Windsor Essex Swim Team            13
 27. Brantford Aquatic Club             13  27. Kingston Blue Marlins              13
 31. Guelph Marlin Aq Club              12  31. Cornwall Sea Lions                 12
 33. Swim Apex Aquatic Club             11  33. Wilmot Aquatic Aces                11
 35. Scarborough Swim Club              10  35. Greater Ottawa Kingfish SC         10
 35. Golden Horseshoe Aquatic Club      10  38. Milton Marlin Swim Team             9
 39. Uxbridge Swim Club                  8  40. Collingwood Clippers Swim Club      6
 40. Orangeville Otters Swim Club        6  40. Crest Swimming                      6
 43. Nepean Kanata Barracudas            5  43. Muskoka Aquatic Club                5
 43. Ottawa Y Olympians                  5  46. Kapswim                             4
 46. Newmarket Stingrays                 4  48. Clarington Swim Club                3
 49. Ingersoll Speed Sharks              2  49. The Dorado Stars Swim Club          2
 49. J Dolphins Swimming Club            2  49. Roc Swimming                        2
 49. W. Ross Macdonald Swimming          2  54. Valley East Waves                   1
 54. Ernestown Barracuda Swim Club       1